2021. gadā piedzīvotais inflācijas lēciens ir radījis bezprecedenta situāciju, kad jāiedarbina iepriekš noslēgto pakalpojumu līguma punkts, kurā aprakstīta tarifu indeksācija, kas ārzemēs ir normāla parādība, bet Latvijā pagaidām tiek uztverta kā sava veida tabu tēma.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta SIA Clean R valdes loceklis Guntars Levics. Viņaprāt, 2022. gadā dažādu iemeslu – pieaugošu tarifu, normatīvo aktu prasību un augstāku cenu – dēļ palielināsies spiediens uz atkritumu šķirošanu, kas mainīs arī sabiedrības attieksmi pret to. 

Kāds bija 2021. gads? 

Pārsteigumiem un izaicinājumiem bagāts gads. 2021. gads sākās ar lielām bažām par to, kāda būs nākotne, ar skandālu ap vakcīnām, ko visu pavadīja ārkārtējais stāvoklis un kādu brīdi pat lokdauns. Atnāca pavasaris, un pandēmija palika otrā plānā, bet vasarā par Covid-19 aizmirsa teju vai visi, lai epidēmija par sevi no jauna atgādinātu rudenī ar kārtējo mājsēdi un resursu cenu palēcienu. Uzņēmums, tāpat kā daudzi citi, saskārās ar visu izejmateriālu cenu būtisku sadārdzināšanos. Un cenas debesīs uzkāpa ne tikai degvielai vai gāzei, bet arī metālam, papīram, kartonam, polimēriem. 

Vienlaikus strauja cenu dubultošanās palielināja uzņēmuma izmaksas, bet no otras puses palielināja ienākumus par to pašu no atkritumiem atdalīto polimēru, kartona un metāla realizāciju. Protams, kamēr esam metāla izejvielu pārdevēju pozīcijās, viss ir brīnišķīgi, bet, tiklīdz nonākam pasūtītāja pusē, kad jāpasūta kādas metāla konstrukcijas vai jāveic remonts, tā augstās cenas kož nost kompānijas rentabilitāti. Nebijām īsti gatavi situācijai, kad, saņemot piedāvājumu jaunu metāla konteineru iegādei, to cena pēc trīs dienām vairs nebūs derīga, jo tā jau ir par 20% augstāka, un, ja neslēgs līgumu uzreiz, tad pēc nedēļas piegādes cena būs vēl augstāka. Kaut kas nepieredzēts notiek arī ar elektroenerģijas cenām, jo pašlaik cenas ir vairākas reizes augstākas, nekā tās bija pirms četriem mēnešiem. Ja sākotnēji, vērtējot iespējas fiksēt elektroenerģijas cenu, tās tirgotāju piedāvājums šķita nepieņemams, tad šodien šī piedāvātā cena šķiet ļoti zema. 

Vai pie šādas nepieredzētas inflācijas uzņēmums spēj izpildīt uzņemtās saistības par pašu savulaik piedāvāto pakalpojuma cenu?

Jautājums vietā, jo patiešām Clean R ir noslēgti līgumi ar publisko pasūtītāju (pašvaldībām) par atkritumu savākšanu uz laiku līdz pat septiņiem gadiem. Latvijā ir ierasta prakse slēgt pakalpojuma līgumus par fiksētām cenām uz visu termiņu. Protams, jaunākajos līgumos ar pašvaldībām ir iestrādāts mehānisms, kā var indeksēt pakalpojuma cenas, taču prakse, it īpaši nelielās pašvaldībās, nav uzņēmējiem iepriecinoša, jo uz šādu iespēju vietējā vara raugās ļoti kritiski un arī to neakceptē. Sak’ – solījāt konkrētu pakalpojuma cenu, tad arī tagad par tādu strādājiet, kaut arī nevienam nav noslēpums ne degvielas cenas kāpums, nedz arī darbaspēka sadārdzināšanās. 

Par to, ka tik garos pakalpojumu līgumu termiņos – pieci, septiņi un pat desmit gadi – inflācija ir neizbēgama, par to nav šaubu, jo šajā laikā pieaugs ne tikai darba samaksa, bet arī energoresursu cenas, un tāpēc tādā situācijā, kādu pieredzējām 2021. gadā, ir jābūt iespējamai pakalpojumu tarifa indeksācijai.

Visu interviju lasiet 21.decembra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!