Pandēmijas laikā palielinās tendence paralēli veidot gan uzkrājumus, gan izmantot aizdevumus – pieaugot iekrājumu apjomam mājsaimniecībās, nav novērojama tendence tos novirzīt ilgtermiņa aizdevumu, piemēram, hipotekārā kredīta pirms termiņa segšanai.

Tā liecina bankas Citadele hipotekārās kreditēšanas statistika.

Uzkrājumus iedzīvotāji arvien labprāt iegulda nekustamajā īpašumā, tomēr nav novērota vēlme iekrāto novirzīt esošo saistību pirms termiņa segšanai jeb hipotekārā kredīta dzēšanai.

Visbiežāk uzkrāto kapitālu iedzīvotāji aizvadītajā gadā novirzīja esošā īpašuma uzlabošanai – remontdarbos, dzīvojamās platības paplašināšanā un papildus ēku izbūvē. 

Pandēmijas laikā novērojama arī aktīva īpašumu maiņa, kad esošo īpašumu izvēlējās pārdot, paralēli iegādājoties citu – piemēram, no pilsētas dzīvokļa uz plašāku dzīvokli piepilsētā vai privātmāju tuvāk dabai. Kā arī būtiski auga pieprasījums pēc papildus īpašuma iegādes – uzkrāto investēja vasaras mājas vai lauku īpašuma iegādē, nereti arī izmantojot aizdevumu.

“Lai arī pandēmijas laikā cilvēki ir pamanījušies izveidot jaunus uzkrājumus, tie netiek sistemātiski novirzīti esošo kredītsaistību dzēšanai. Gluži pretēji – cilvēki ir gatavi uzņemties arī jaunas saistības, lai iegādātos papildus īpašumu vai arī ieguldītu līdzekļus pašreizējā mājokļa uzlabošanā, veicot remontdarbus vai, piemēram, izbūvējot pirti. Uzskats, ka “parāds nav brālis”, pamazām zaudē savu spēku, un cilvēki nekautrējas veidot uzkrājumus, paralēli aizņemoties, lai vairotu sava īpašuma vērtību, kas var palīdzēt sasniegt arī citus mērķus, piemēram, uzkrāt vecumdienām vai bērnu izglītībai,” saka bankas Citadele Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

Bankā Citadele izsniegto hipotekāro kredītu skaits šogad pieaudzis par 40 %, savukārt aizdevumos mājokļa iegādei izsniegtā summa palielinājusies par 60 %. Lielais pieprasījums ietekmējis gan nekustamo īpašumu cenas, gan vidējo kredīta summu. 

Gada laikā vidējā hipotekārā kredīta summa pieaugusi no 72 000 līdz 80 000 eiro, un kopumā Citadele hipotekārajos kredītos izsniegusi par 60 % vairāk nekā pagājušajā gadā. Vidējais hipotekārā kredīta termiņš ir palicis nemainīgs – 22 gadi.

Iegādājoties mājokli, šogad iedzīvotāji aktīvi izmantojuši arī valsts atbalsta iespējas, un kopumā 40 % no Citadeles izsniegtajiem hipotekārajiem kredītiem ir ar ALTUM garantiju. Šogad  hipotekārā kredīta ar valsts atbalstu saņēmēju vidū pieaudzis ģimeņu ar bērniem īpatsvars, kas varētu būt saistīts ar jauno programmu Balsts jeb subsīdiju mājokļa iegādei daudzbērnu ģimenēm.