Vīns var izgriezt pogas pat akcijām

Investors
2021. gada 1. novembris 07:46

Šī pandēmija, ja neņem vērā pašu tās sākumu, bijusi ideāla ieguldījumiem akciju tirgū. Tomēr vērtspapīri nebūt nav vienīgā lieta, kur ir iespēja nobāzēt savu naudu un cerēt uz šādu ieguldījumu vērtības palielināšanos.

Visai interesantu stāstu parasti, ja par to ir attiecīga interese un tam ir arī pienācīga rocība, piedāvā dažādas alternatīvas luksusa priekšmetu investīcijas, kuru vidū var būt augstas klases vīns, pulksteņi, mākslas darbi, kādas kolekcionējamas lietas un pat augstas klases rokassomiņas. Faktiski šāda investēšana paredz, ka tiek nopirkta kāda luksusa lieta, kura sagādā ne tikai morālo gandarījumu un ļauj, piemēram, palielīties un paspīdēt sabiedrības acīs, bet, laikam ejot, tās vērtība tikai pieaug – turklāt labākajā gadījumā pat ievērojami. 

Izceļas vīns 

Covid-19 laikos dažādām šādām luksusa kolekcionējamām lietām klājies visai atšķirīgi. Interesanti, ka šī pandēmija visai veiksmīga ir bijusi ieguldījumiem vīnā. Piemēram, konsultāciju uzņēmuma Knight Frank apkopotie dati liecina, ka 12 mēnešos līdz šā gada jūlijam augstas klases vīnu vērtība ir augusi visai spēji – par 13%. Arī, piemēram, London International Vintners Exchange (Liv-Ex) 1000 indeksa vērtība, kas sevī ietver pasaulē 1000 labāko vīnu cenas izmaiņas otrreizējā tirgū, 12 mēnešu skatījumā līdz augustam ir palielinājusies teju par 10%, bet piecu gadu skatījumā tie ir visi 40%. 

Sevišķi labi pandēmijā klājies Francijas Burgundijas vīniem. Rezultātā Burgundy 150 indeksa vērtība 12 mēnešos līdz augustam pieaugusi par 11,3%, bet piecu gadu skatījumā – par 80%. Šādas investīcijas vīnā pamatā nozīmē, ka tiek nopirkta viena vai vairākas pudeles ar investīciju klases vīnu. Tās tad tiek attiecīgi uzglabātas ar domu, ka to vērtība palielināsies un beigu beigās tās tiks pārdotas par augstāku cenu. Pozitīvais ir tas, ka pieejamie dati patiešām liecina, ka šādu vīnu cena ilgtermiņā pieaug. Tādējādi ļoti kvalitatīvi augstas klases alkoholiskie dzērieni ir visai interesanta iespēja, kā diversificēt savu ieguldījumu portfeli. 

Pastāv pieņēmums, ka luksusa klases vīnu cenu mazākā mērā ietekmē ekonomikas cikli un pieprasījums no bagātnieku puses pēc šāda produkta paliek nosacīti stabils. 

Pēdējos gados vīna tirgū situāciju diktējis arī Ķīnas ekonomiskais uznāciens. Šīs valsts strauji augošajai bagātnieku masai, gribot demonstrēt savu statusu, ir liela interese par Eiropas luksusa precēm, kur, piemēram, Francijas un Itālijas labākie vīni šajā ziņā nav izņēmums. 

Vairāki pētījumi liecina, ka pandēmijas apstākļos ir tikai palielinājusies plaisa starp pasaules bagātajiem un nabagajiem iedzīvotājiem. Dati arī liecina, ka pandēmijā visai ievērojami auguši Rietumvalstu iedzīvotāju uzkrājumi. Līdz ar to daļai sabiedrības ir, ko tērēt arī luksusa lietām, lai gan otrai daļai, šķiet, cerības uz šādu dzīvi tiek pilnībā izdzēstas. 

Kopumā Parīzē bāzētās Starptautiskās vīna organizācijas apkopotā informācija liecina, ka 2020. gadā pasaulē gan tika izdzerts par 3% mazāk vīna, turklāt tas tādējādi ir bijis mazākais apmērs 18 gados. Arvien izteiktāk par ļoti kvalitatīva vīna cenas pieaugumu, šķiet, atbildīgas ir runas par klimata pārmaiņām. Ir spekulācijas, ka tas traucēs šāda laba vīna ražošanai, lai gan pieprasījums pēc tā saglabāsies liels vai pat augs. Piemēram, daudz tiek runāts par to, ka klimata pārmaiņas ietekmēs vīna ražošanu tā klasiskajos reģionos, kur vīnogulāji pārvietosies uz ziemeļiem. 

Ir arī runas par to, ka notiekošais jau sācis mainīt šāda klasiskā vīna īpašības. Līdz ar to investori aktīvi sacenošoties pat par salīdzinoši nesenām – 2014. un 2016. gada – vīna ražām, kas vēl spējot piedāvāt klasisko tā garšu un tādējādi nākotnē varot būt ļoti liels retums, ja ne vairs nesasniedzama vienība kā tāda. 

Protams, šādi ieguldījumi prasa zināmas papildu zināšanas un arī izdevumus. Būtu jāpadomā gan par šādu augstas klases vīnu apdrošināšanu, gan pareizu uzglabāšanu. Pretējā gadījumā iecerētā dārgi iegādātā investīcija šajā reibinošajā dzērienā var pārvērsties par kaut ko līdzīgu sarūgušai un, protams, bezvērtīgai zaptei. Viens variants ir nodrošināt nepieciešamos uzglabāšanas apstākļus pašiem, lai gan ir iespējams par attiecīgu samaksu šos vīnus glabāt arī speciāli pielāgotos pagrabos, piemēram, Londonā, kur arī ar attiecīgu platformu palīdzību notiek lielākās daļas šādu investīciju vīnu tirdzniecība.

Visu rakstu lasiet 26.oktobra žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!