Kas augstu kāpj, tas zemu mēdz arī krist. Šogad, stiprinoties pieņēmumiem par augstu inflāciju, centrālo banku stimulu atbalsta zudumu, zemāku ekonomikas pieaugumu un pat varbūtēju recesiju, uz pasaules finanšu tirgu skatuves milzu apmēros sadeg nauda. 

Piemēram, Bloomberg eksperti sarēķinājuši, ka pasaules akciju tirgos cenu krituma iespaidā zaudēta varētu būt nauda 11 triljonu ASV dolāru vērtībā.

Kopumā, sākoties problēmām, dažkārt ir redzams, kurš pirms tam dīķī peldējies kails. Saistībā ar šo nesenie notikumi rāda, ka kaut kāda veida patvērums virtuālajās valūtās drīzāk ir izrādījies kā kaut kas līdzīgs slazdam. Faktiski šādu veidojumu vērtību pēdējā laikā apņēmis īstens haoss, ko nākamajā pakāpē ielicis šādu instrumentu TerraUSD un Luna sabrukums. Ironiski, ka šo veidojumu pati to sludinātā būtība bija stabilitāte, kur TerraUSD tika it kā sasaistīta ar ASV dolāra vērtību. 

Faktiski viena TerraUSD galvenais uzdevums bija maksāt tikpat, cik viens ASV dolārs, ko tam kopš sava 2020. gada starta lielā mērā arī līdz šim (līdz 9. maijam) bija izdevies izdarīt, šī pasākuma kapitalizācijai sasniedzot jau 18 miljardus ASV dolāru. Attiecīgi TerraUSD tika dēvēta pat par “stabilo monētu”, kas tagad faktiski ir kļuvis par joku, jo pagājušās nedēļas sākumā TerraUSD vērtība bija atkritusi līdz deviņiem ASV dolāra centiem. 

Šādas “stabilās monētas” kripto pasaulē spēlē izšķirīgu lomu, jo tajās tiek noparkoti līdzekļi un to vērtība visiem ir daudzmaz izprotama (pieskaņota tam pašam ASV dolāram), un tādējādi tas šim tirgum ļauj saglabāt saikni ar reālo pasauli, kur tie paši rēķini tomēr cilvēkiem jāmaksā ASV dolāros vai eiro, nevis ēteros vai tēteros. Paši TerraUSD radītāji faktiski tradicionāli teicās, ka šis veidojums galu galā aizvietos ASV dolāru (bet izskatās, ka tā saka teju katrs šajā tirgū). Šis joks, protams, droši vien īpaši smieklīgs neliekas tiem, kas šādā veidā zaudējuši kaudzi naudas. Rezumējot – šis, šķiet, ir visai labs piemērs tam, kā šādos veidojumos, kuru vēsture ir samērā īsa un par kuriem cilvēkiem izpratne, neskatoties uz plašajām reklāmām par šīs kriptopasaules pamatā tikai saulainajām pusēm, varētu būt visai ierobežota, var acumirklī pazust uzkrājumu vērtība. Dažu nedēļu laikā kopējie kriptovalūtu aktīvi sadeguši aptuveni triljona ASV dolāru vērtībā, savukārt liecina The Wall Street Journal (WSJ) apkopotā informācija.

Katrā ziņā jokiem virtuālajā pasaulē mēdz būt visai augsta cena. Šajā pandēmijā, piemēram, suņmonētas (Dogecoin) kapitalizācija bija pietuvojusies apaļai 100 miljardu ASV dolāru atzīmei. Tas nozīmē, ka šī digitālā veidojuma, kas 2013. gadā pamatā tika radīts kā joks (jeb interneta mīms), vērtība tad bija pārsniegusi daža laba ļoti liela ražotāja vai bankas vērtību. Virtuālo aktīvu tirgus vectētiņš ir bitkoins. Arī šī veidojuma vērtība pēdējā laikā gāzusies – kopš marta beigām par 35%, bet kopš saviem novembra rekordiem – jau vairāk nekā par 50%.

Visu rakstu lasiet 24.maija žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!