Čaņpeņs Žao (Changpeng Zhao) ir pasaulē lielākās kriptovalūtu biržas Binance dibinātājs un izpilddirektors. Uzņēmums tika izveidots 2017. gadā un jau 2018. gadā kļuva par lielāko tirgus spēlētāju nozarē. 

Žao no uzņēmēja Šanhajā ir izaudzis par biznesa līderi, kurā ieklausās un, kuram vēlas līdzināties visā pasaulē. Nesen viņš publiskoja arī savus galvenos principus pēc kā vadās, gan dzīvē, gan biznesā.  

Esi taisnīgs

Neizmanto citus cilvēkus un neļauj citiem izmantot tevi. Visiem ir tieksme būt nedaudz subjektīviem un meklēt sev izdevīgākus risinājumus. Tomēr tam ir jāpretojas un jācenšas būt iespējami objektīvam. Tu negūsi dzīvē lielus panākumus, ja nespēsi panākt līdzsvaru šajā jomā. 

Veido ilgtermiņa attiecības un abpusēji izdevīgus darījumus

Panākumi veidojas ilgtermiņā un ir jāveido tādas ilgtermiņa attiecības, kurās iegūst visas iesaistītās puses. Lai darījumam būtu jēga, visām tajā iesaistītajām pusēm ir jāgūst kāds labums. Vienpusēju darījumiem ir īss mūžs, un šādā gadījumā visu laiku būs jāmeklē arvien jauni sadarbības partneri. Vienreizējiem īstermiņa ieguvumiem parasti ir negatīvas sekas, jo tie novērš uzmanību no ilgtermiņa perspektīvas. Jātiecas pēc lielāka ieguvuma ilgtermiņā.

Izvairies no "sliktām" attiecībām

Pastāv neētiski un “toksiski” cilvēki. Cilvēki, kas neatbalsta tavas vērtības vai mērķus. Un ir cilvēki, kas izšķērdē tavu laiku. Ļauj viņiem iet un izslēdz no savas dzīves. Ir cilvēki ar kuriem uzturēt attiecības ir ļoti laikietilpīgi. Piemēram, viņiem pastāvīgi būs nepieciešama tava uzmanība, viņi apvainosies par sīkumiem, vēlēsies ar tevi aprunāties un tev pastāvīgi būs viņiem jāatgādina, cik svarīgi un labi viņi ir. Vēl ir arī “pļāpas”. Šiem cilvēkiem varbūt nav ne vainas, tomēr es izvairos arī no viņiem un daudz labprātāk komunicēju ar pārliecinātiem, patstāvīgiem cilvēkiem. Man nav laika tukšām pļāpām. 

Ētika

Nekad nepārkāp savas ētikas robežas. Tas vienmēr sāpīgi atspēlējas. Strādājot ar klientiem, vienmēr rīkojies tā, kā ir pareizi un labāk klientam, nevis vieglāk tev. 

Koncentrējies

Panākumus nenosaka tas, cik daudz dažādu lietu tu dari. Tos nosaka tavi rezultāti katrā konkrētā jomā. Koncentrē uzmanību un atbrīvojies no traucēkļiem savā dzīvē. Man nav daudz vaļasprieku. Katru dienu es veltu 30 minūtes sportam. Man nav daudz fizisku mantu, par ko rūpēties. Laiks maksā ļoti dārgi. Pastāv arī zināms risks pārlieku sašaurināt redzesloku, palaižot garām citas iespējas. Tomēr mūsdienu pasaulē, kas ir pārbagāta ar informāciju, šis ir salīdzinoši mazāks risks.

Esi pozitīvs

Mēs visi saskaramies dzīvē ar dažādiem izaicinājumiem – kā attiecībās ar draugiem un ģimeni, tā arī darbā. Saglabājot pozitīvu attieksmi, parasti arī rezultāti ir pozitīvi. Nezinu, kāpēc, taču tā vienkārši ir. Ko darīt, kad esi nonācis ielejas zemākajā punktā? Vienkārši turpini iet, un tu no ielejas izkļūsi. Turklāt, ja rīkojies ētiski pareizi, viss negatīvais vienkārši izzūd. Tev ir pozitīvā enerģija. Tā ir viena no lielākajām priekšrocībām, ko iegūsti, rīkojoties ētiski.

Uzņemies atbildību 

Pareiza domāšana ir priekšnoteikums, lai dzīvē varētu gūt panākumus. Esi atbildīgs un lepojies ar to, ko dari. Neesi vienkārši uzdevumu izpildītājs. Neesi parastas sienas mūrētājs. Esi tas, kurš būvē katedrāli. Ja kaut ko dari, uzņemies par to pilnu atbildību. Padomā, ko vēl tu varētu paveikt, lai iegūtu vēl labākus rezultātus. Uzņemies atbildību par rezultātiem – kā panākumiem, tā arī neveiksmēm. Ar šādu pieeju tava darba rezultāti kā ar burvju nūjiņu uzlabosies un tu daudz straujāk virzīsies pretī panākumiem.

Turpini mācīties

Pasaule mainās un tev pastāvīgi ir jāmācās. Lasi grāmatas. Izmēģini dzīvi dažādās pilsētās. Paraugies uz lietām no globāla skatu punkta. Es nemēdzu lasīt ziņas. Manuprāt, ir viegli piekrist visam, kas rakstīts 10 minūtēs izlasāmos rakstos, taču tie neskar pietiekami dziļas tēmas un pēc lasīšanas nekas nepaliek prātā. Turpretī grāmatas ļauj iedziļināties detaļās, cēloņos un piemēros, un pēc 8 stundām tavā prātā jau ir radušās jaunas atziņas. Manuprāt, pašizaugsmes jomā grāmatas nodrošina lielākā atdevi no ieguldījumiem (ROI). Es pērku daudz grāmatu, katru gadu aptuveni 300, taču ne visas izlasu līdz beigām. Pilnībā es izlasu aptuveni 80 grāmatas gadā. Tāpat es cenšos katru dienu rakstīt. Rakstīšana palīdz apkopot un sakārtot domas.

Izproti pasauli

Mēs dzīvojam pasaulē, kur katram cilvēkam galvā pastāv atšķirīga šīs pasaules versija. Proti, katrs dzīvo atšķirīgā pasaulē. Izvairies no "melnbaltiem" uzskatiem. Pasaulē reti kad pastāv absolūti pretstati. Daudzi cilvēki uz pasauli raugās pārāk vienkāršoti un tas traucē gūt panākumus. Raugies uz lietām dziļākā līmenī. Reālajā pasaulē vairumā jomu pastāv līdzsvars. Mēs nedzīvojam ideālā pasaulē. Noteikumus izgudro cilvēki, un tie ne vienmēr ir ideāli. Neiesaisties karā, kuru nevari uzvarēt. Vienkārši izvairies no tā. Dodies kur citur. Dari ko citu. Ir daudz darbu, ko darīt šajā pasaulē. Koncentrējies uz savu pozitīvo pienesumu.