Skoti atkal grib neatkarību

Politika
2020. gada 15. oktobris 14:41

Mijiedarbojoties pandēmijas un Brexit procesiem, britu salā briest pārmaiņas. Proti, Skotijā aug atbalsts vēl vienam referendumam par tās neatkarību no pārējās Apvienotās Karalistes.

Piemēram, “Ipsos MORI” aptaujas rezultāti liecina, ka šobrīd par neatkarīgu Skotiju būtu gatavi balsot 58% tās iedzīvotāji. Atbalsts Skotijas neatkarībai šogad pamatā ir palielinājies, un neatkarību atbalstošā Skotijas Nacionālā partija pirms šī reģiona parlamenta vēlēšanām nākamā gada maijā ieņem visai pārliecinošu līdera pozīciju.

Vēl tikai 2014. gadā skoti jau vienreiz devas nobalsot par savu turpmāko dalību Apvienotajā Karalistē. Toreiz gan šīs kalnainās zemes pārstāvji izlēma no pārējās britu nācijas tomēr neatšķelties. Tiesa gan, toreiz spekulācijas par Skotijas referendumu pamatīgi tracināja finanšu tirgus, kuros plauka daudz spriedumu par šādas Apvienotās Karalistes sašķelšanās sekām. 

Pašiem britiem vēlāk lemjot atšķelties no Eiropas Savienības, daudzi Skotijā teikuši, ka toreizējais referendums pamatā bijis par citādāku Apvienoto Karalisti. Ja dūdu zemes pārstāvji patiešām vēlreiz dosies pie vēlēšanu urnām, tad spekulācijas par Apvienotās Karalistes ekonomisko un politisko nākotni tikai pastiprināsies. 

Skotijas ekonomika šobrīd veido aptuveni 10% no Apvienotās Karalistes tautsaimniecības. Iepriekšējā referendumā par palikšanu Apvienotās Karalistes sastāvā nobalsoja 55% skoti. Šobrīd 64% šī nosacīti autonomā apgabala iedzīvotāji pauž uzskatu, ka nākamo piecu gadu laikā jārīko vēl viens šāds referendums. Interesanti, ka Skotijas gadījumā par tās neatkarību gatavi balsot aptuveni 80% jauniešu vecuma grupā no 16 līdz 24 gadiem. 

Agrāk Skotijas neatkarības plāna izstrādātāji norādīja, ka valsts nākotnē plāno galvenokārt dzīvot no naftas un gāzes pārdošanas ieņēmumiem. Tādējādi ļoti svarīgs temats, kas saistās ar referenduma iznākumu, ir naftas atradnes Ziemeļjūrā. Aptuveni 80% no britu naftas rezervēm Ziemeļjūrā atrodas Skotijas teritoriālajos ūdeņos. 

Skotijas jauna potenciāla vēlme atdalīties arī nozīmētu, ka britiem uz šķiršanās no ES fona būs jārisina ļoti nozīmīgi iekšpolitiskie jautājumi.