Pagājušajā mēnesī publicējām šī raksta pirmo daļu, kurā pastāstījām ļoti noderīgu informāciju visiem kafijas mīļiem: kā izskatās kvalitatīvas un svaigas kafijas pupiņas, kāpēc uzmanība jāpievērš tam, kad kafija grauzdēta, kādēļ to ir svarīgi pareizi uzglabāt, un cik lielu iepakojumu ar kafijas pupiņām iegādāties. Taču tas vēl nav viss – vai zini, kā praktiski pārbaudīt pupiņu svaigumu, kur meklēt patiešām gardu kafiju, un kas vēl jāņem vērā, lai krūzē pagatavotais dzēriens garšotu kā labā kafejnīcā? To visu uzzināsi jau tūlīt!

Eksperiments ar Zip-Lock maisiņu – ērts veids, kā pārbudīt kafijas pupiņas

20201117-2013-2-kafijas-pupinas.jpg

Pirmajā rakstā tika pieminēts, ka svaigas un labas kafijas pupiņas ir spīdīgas un eļļainas. Tomēr, ja kafijai ir viegls grauzdējums, tās nebūs tik eļļainas, līdz ar to šī metode neļauj pilnīgi precīzi saprast, cik svaigas kafijas pupiņas galu galā ir. 

Taču, lai pārliecinātos par kafijas pupiņu svaigumu, vari veikt arī kādu eksperimentu (kas, starp citu, noteikti patiks bērniem). Viss, kas tev nepieciešams – kafijas pupiņas un Zip-Lock maisiņš. Ieber nedaudz pupiņu maisā, un, no maisiņa izspiežot visu gaisu, rūpīgi to aizver. Ja nākamajā rītā maisiņš ir uzpūties, kafija ir svaiga, jo no pupiņām joprojām izdalās dabīgās gāzes.

Kāpēc grauzdēšanas datums ir svarīgāks par derīguma termiņu?

20201117-2014-3-kafijas-pupinas.jpg

Kafijai, tāpat kā ikvienam citam produktam, ko patērējam uzturā, tiek norādīts derīguma termiņš, līdz kuram to vajadzētu izlietot. Ieraugot, ka kafiju vēl droši var lietot vairākus mēnešus, varētu šķist, ka tā joprojām ir gana svaiga, taču pēc derīguma termiņa par kafijas svaigumu spriest nav objektīvi. Kāpēc? Jo kafijas pupiņās esošās gāzes pastāvīgi izdalās, un notiek oksidēšanās. Šī iemesla dēļ nav ieteicams pirkt lielus kafijas iepakojumus tikai tādēļ, ka kafijas pupiņu cena ir izdevīga – pēc tam, kad iepakojumu atvērsi, kafija vēl straujāk zaudēs savu kvalitāti, un beigās nāksies dzert nebaudāmu dzērienu.

Šī iemesla dēļ lielāka vērība jāpievērš tam, kad kafija ir grauzdēta – jo nesenāk tas darīts, jo kafijai būs izteiksmīgāks aromāts un pilnvērtīgāka garša. Uzreiz gan jāpiemin, ka visi kafijas zīmoli šādu informāciju nepiedāvā, tāpēc labāk kafijas pupiņas meklēt specializētajos veikalos. Starp citu, arī Latvijā ir kafijas grauzdētavas (piemēram, Rocket Bean Roastery), kas ļauj iegūt maksimāli svaigu kafiju.

Kur meklēt svaigu un gardu kafiju?

20201117-2016-4-kafijas-pupinas.jpg

Pat tad, ja perfekti zini, kā atpazīt svaigu kafiju, ar to vēl nepietiek – jāzina arī, kur to meklēt. Reizēm vilinājums kafiju iegādāties lielveikalā, dodoties pēc piena un maizes, ir visai liels, taču labāk tomēr izvēlēties profesionālu kafijas veikalu. Iemesli tam ir vairāki:

- profesionāli pārdevēji – vienmēr ir noderīgi saņemt padomus un ieteikumus no zinošiem speciālistiem, kuriem attiecīgā nozare ir sirdslieta. Bet, ja sevi uzskati par kafijas ekspertu, noteikti nenāks par ļaunu aprunāties ar citiem profesionāļiem;

- iespēja kafiju pagaršot – specializētā kafijas veikalā parasti tiek piedāvāta iespēja iegādāties ne tikai kafijas pupiņas, kapsulas vai maltu kafiju, bet arī pagatavotu kafiju, lai tu varētu izvēlēties savām garšas kārpiņām piemērotāko;

- plašs un īpaši izmeklēts sortiments – ja vēlies atrast kādas specifiskākas kafijas pupiņas vai iegādāties līdz šim nebaudītu kafiju, specializēts veikals ir labākā izvēle;

- svaiga kafija – kafijas veikali mēdz rūpīgi sekot līdzi tam, lai tajos klientiem būtu pieejama svaiga un nesen grauzdēta kafija. Atsevišķos gadījumos kafijas pupiņas iespējams ne vien iegādāties, bet arī turpat veikalā samalt, ja tas nepieciešams;

- iespēja nopirkt aksesuārus un citas ar kafiju saistītas lietas – ja vēlies iegādāties ne tikai kafiju, bet arī priekšmetus, kas nepieciešami tās pagatavošanai (sākot ar kafijas automātiem un beidzot ar ūdens filtriem), to visu pie reizes atradīsi kaijas veikalā.

Vēl viena noderīga funkcija, ko mēdz piedāvāt specializēti kafijas veikali – pirkumu veikšana internetā. Tādejādi tu vari ietaupīt savu laiku, jo pirkuma nokomplektēšana aizņems vien dažas minūtes tava laika, un sūtījumu parasti iespējams saņemt kaut pie sava mājokļa durvīm (vai kādā no tuvākajiem pakomātiem).

Ja arī tu vēlies izjust visas nupat minētās priekšrocības (un ne tikai), mums tev ir ieteikums – apmeklē kādu no specializētajiem kafijas veikaliem Es Mīlu Kafiju (T/C Spice Home, Stabu ielā 30 un Valmieras ielā 43), vai arī ienāc Esmilukafiju.lv internetveikalā. Šeit tevi sagaida ne vien plaša kafijas izvēle, bet arī draudzīgi un zinoši pārdevēji, kuri vienmēr palīdzēs atrast to, ko tu patiešām vēlies!

Foto: Pexels.com, Unsplash.com, Freepik.com