Ietekmes uz vidi novērtējums (IVN) uzņēmējiem, kuru darbs saistīts ar vides resursu izmantošanu, ir labi pazīstams jēdziens, bet Latvijā mazāk zināms ir ietekmes uz sabiedrību novērtējums. Vides risinājumu uzņēmums Ecosoul ir pirmais Latvijā, kas piedāvā integrēt šo novērtējumu IVN.

Vai vajadzīgs ir tikai obligātais?


20240912-1350-titulbilde-b.jpg

Ietekmes uz sabiedrību novērtējums Latvijā nav obligāts, tomēr daļa uzņēmēju ar to saskaras sarunās ar starptautiskajām finanšu institūcijām un sadarbības partneriem. Parādās jautājums: “Kā jūs esat novērtējuši savu ietekmi uz sabiedrību?” Rezultātā tiek piedāvāts viss, kas atbilst “sabiedrības” un “ietekme” atslēgvārdiem - viena veikta aptauja, sabiedriskās apspriedes foto, pašvaldības uzrunas ieraksts. Tas pats notiek arī, kad jāaizpilda tukšumi ilgtspējas ziņojumā.

Lai izvairītos no formālās “ķeksīša pēc” pieejas, IVN jāiekļauj pielāgoti ietekmes uz sabiedrību novērtējumi. Tas saskan arī ar ilgtspējīgas attīstības trīs dimensiju modeli – vide, sabiedrība un ekonomika. Šāds līdzsvars nodrošina, ka ekonomiskā izaugsme nenotiek uz vides vai sociālās labklājības rēķina. Attīstītāju ieguvumi no ietekmes uz sabiedrību novērtējuma ir daudz uz dažādi - no projekta vērtības celšanas līdz labām kaimiņattiecībām. Daudzdzīvokļu mājās labi kaimiņi vienmēr izpalīdzēs, uzraudzīs cits cita mājokli. Savukārt, labs saules paneļu parka kaimiņš ziņos, ja saules parkā krusa sadauzījusi paneli vai tajā uzdarbojas vandāļi. Kāds labums no tā pašam kaimiņam? Viens no sociālās ietekmes novērtējuma uzdevumiem ir to noskaidrot – kādas ir vietējo kopienu iespējas, izaicinājumi un vajadzības? Vai tiešām nozares “zelta standarts” – uzdāvināt bērnu laukumu pašvaldībā – iedzīvotājiem vienmēr ir vajadzīgs? Uzņēmēji mēdz pārmest ieinteresētajām personām jeb stakeholderiem dzīvošanu mītos. Taču pašiem uzņēmējiem būtu jāatzīst, ka arī viņu pieņēmumi mēdz būt greizi.

“Savlaicīgi ieguldījumi nopietnā ietekmes uz sabiedrību novērtējumā ļauj ietaupīt gan naudu, gan laiku nākotnē, novēršot potenciālos konfliktus. Patiesībā nav iespējams veidot labas kaimiņattiecības bez šāda novērtējuma,” ir pārliecināta Ecosoul ietekmes uz sabiedrību eksperte Veronika Felce (Weronika Felcis).

Kā aizsargāt dabu, nevis kalendāru


20240912-1350-titulbilde-c.jpg

Veiksmīgs projekts ir tāds, kur ieguvumi atsver zaudējumus. Vēja parki, kas var atstāt būtisku negatīvu ietekmi uz dabu, piemēram, sikspārņiem un putniem, nav izņēmums. Šobrīd sikspārņu aizsardzībai turbīnu darbība tiek ierobežota balstoties uz laikapstākļiem, nevis sikspārņu klātbūtni. Rezultātā gada laikā ir simtiem stundu, kad zaļā enerģija netiek ražota, pat ja sikspārņi faktiski nelido.

Viedās monitoringa sistēmas, ko piedāvā Ecosoul, palīdz atrisināt šo problēmu. Ar ultraskaņas sensoriem un mākslīgā intelekta tehnoloģijām tiek reāllaikā konstatēta sikspārņu klātbūtne, un turbīnas tiek apturētas tikai tad, kad tas patiešām nepieciešams. Līdzīgi ir ar putnu aizsardzību – putni ir jāaizsargā, skatoties uz putniem, nevis uz kalendāru. Putnu viedo monitoringu realizē ar kameru un mākslīgā intelekta palīdzību. Tas nozīmē, ka vēja parki var saražot vairāk elektrības, vienlaikus ievērojami samazinot sikspārņu un putnu sadursmes ar vēja turbīnām.

Ecosoul dibinātāja Arta Kauķe stāsta, ka šādi līdz šim nebijuši dati arī ļautu ekspertiem izdarīt secinājumus par dzīvnieku populācijām, migrācijas paradumiem un uzvedības izmaiņām vēja turbīnu tuvumā un izstrādāt zinātnē un datos balstītas dabas aizsardzības rekomendācijas.

Visaptveroši pētījumi un risinājumi, kas apvieno vides, sociālās un ekonomikas zināšanas, ir reta parādība, taču kvalitatīvi rezultāti sasniedzami arī ārpus universitātēm. Uzņēmējdarbībā secinājumiem jābūt ātriem un pielāgotiem projektu adaptīvai pārvaldībai. Ecosoul pieredze rāda, ka, strādājot starpdisciplināru ekspertu komandā, zinātni var veiksmīgi pārvērst darbībā.