Mainoties apstākļiem, arī gala produktu cenas mēdz pieaugt, kā tas šobrīd ir ar dažāda veida kurināmajiem. Viens no tiem ir briketes, kas pēdējā gada laikā ievērojami kāpinājušas cenas (tāpat kā malka, gāze, elektroenerģija u.c. apkures izejmateriāli). Kas jāzina par briketēm un kādi ir cenu pieauguma iemesli? Par visu svarīgāko lasi un uzzini šajā rakstā!

Kas ir briketes?

Briketes ir biomasas degvielas veids, kas izgatavots no saspiestiem, pārstrādātiem koksnes atkritumiem un ir piemērots sadedzināšanai lielākajā daļā apkures ierīču. Līdzīgi kā kokskaidu granulas, briketes tiek izgatavotas no zāģu skaidām vai neapstrādātas koksnes šķiedrām, kas citādi tiktu izmestas kokrūpniecībā, tādējādi padarot to par efektīvu bioenerģijas veidu, kas samazina atkritumu daudzumu. Šīs koksnes šķiedras lielākoties ir no skujkokiem, bet dažreiz tās tiek apvienotas ar cietkoksni.

Brikešu veidi

Ejot pa veikalu, nereti pamanām briketes. Bet kas tās atšķir? Kopumā izšķir trīs brikešu veidus:

    1. koksnes briketes. Tās iedalās zāģu skaidu briketēs, mizu briketēs un siltuma baļķos jeb nakts briketēs un ir populārākais brikešu veids. Skaidu briketes cena ir draudzīgāka, tādējādi tās padarot pievilcīgas iegādei;
    2. kokogļu briketes. Ar tām saprotamas klasiskās briketes, kuras daudzi ir iecienījuši, lai gatavotu uz grila – tām ir liela siltumatdeve, ērta izmantošanas iespēja un, protams, arī efektivitāte, jo deg ilgāk nekā malka;
    3. kūdras briketes. Tās ir videi draudzīgas briketes – lai tās ražotu, kūdra tiek presēta. Svarīgi, ka tās sadegšanas procesā izdala mazāk dūmu un atstāj zemākas CO2 “pēdas” gaisā.

Briketes vai malka – kas ir izdevīgāks?

Koka briketes, tāpat kā malka, tiek iegūtas, izmantojot koksni kā izejmateriālu. Domājot par to, kurš kurināmais ir izdevīgāks, atbilde ir skaidra – briketes. Tam ir vairāki iemesli:

    • kompresēšanas un apdedzināšanas process nodrošina, ka brikete ir ļoti blīva un enerģijas pārpildīta, kas nozīmē, ka labākās briketes deg ilgāk un parasti ar lielāku siltuma atdevi nekā malka – pat par 50% vairāk siltuma atdeves;
    • viena no labākajām briketes īpašībām ir tā, ka tā degot rada ļoti maz pelnu un dūmu. Ierīci būs daudz vieglāk kopt, kā arī “gudrās briketes” izdala mazāk dūmu, tādējādi uzlabojot gaisa kvalitāti, kā arī mazāk kaitinot tuvējos kaimiņus, ja izvēlies iekurt uguni ārā;
    • tāpat jāpiemin, ka, lietojot briketes ikdienā, būs mazāk netīrības mājoklī – briketes ir kompaktas, neatstāj netīras “pēdas” aiz sevis;
    • ne mazāk svarīgs ir fakts, ka briketes ir ērtas lietošanai. Tās ienest mājoklī un izmantot ir vienlīdz ērti kā sievietēm, tā vīriešiem – pretstatā malkai, kas ir izmērā lielāka un smagāka.

Kāpēc piedzīvots brikešu cenas pieaugums?


20230105-1436-briketes-2.jpg

Pirmkārt, vērts saprast, kas vispār nosaka brikešu cenu. Ņem vērā, ka atkarībā no brikešu blīvuma mainās cenas – jo augstāks ir blīvums (tās ir cietākas), jo vairāk maksās. Šādas briketes ar augstāku blīvumu ir kvalitatīvākas. Tātad sākotnēji jāizprot, ko tieši vēlies, jo tas būtiski var ietekmēt izmaksas.

Šobrīd briketes un malkas cena ir ļoti augsta – tā tuvojas vēl pirms 15 gadiem piedzīvotam cenu kāpumam, kas nozīmē, ka tā ir līdz pat četrām, piecām reizēm pieaugusi kopš 2021. gada. Turpinājumā noskaidrosim, kādi ir galvenie iemesli, kas ietekmē visa veida koka briketes cenu – gan efektīvāku, gan mazāk kvalitatīvu brikešu.

    1. Kara ietekme. Ja kādreiz esi iegādājies lētu malku vai briketes vietējā lielveikalā, iespējams, ka varēji pateikties Krievijas, Baltkrievijas vai Ukrainas baļķiem, kas uzturējis siltumu mājās. Ņemot vērā, ka šīs valstis savus izejmateriālus kara rezultātā neimportē Eiropas Savienībā, strauji augusi koksnes cena, kas atstāj acīmredzamu ietekmi arī uz brikešu cenu.
    2. Citu resursu cenas pieaugums. Jāsaprot, ka, lai saražotu briketes, ir nepieciešami citi resursi – benzīns, elektroenerģija ir galvenie no tiem. Pieaugot citām cenu pozīcijām, palielinās arī galaprodukta cena, lai ražotāji spētu segt izmaksas, kas radušās no produkta izgatavošanas un nogādāšanas līdz patērētājam. Tādējādi, piemēram, elektroenerģijas cenai paaugstinoties par 100–200%, loģiski, ka pieaugums būs vērojams arī brikešu ražošanai.
    3. Cilvēku rīcība krīzes situācijā. Situācijā, kad cenas sāk augt, iedzīvotāji vēlas nodrošināties – strauji augot pieprasījumam, arī ievērojami pieaug cena, tādējādi ažiotāžas rezultātā palielinoties izmaksām par briketēm.

Ir arī labās ziņas – tiek prognozēts, ka brikešu cena piedzīvos strauju lejupslīdi. Lai arī šobrīd nav paredzams, pēc cik ilga laika tas varētu notikt – mēnesis, divi vai vairāk –, ir skaidrs, ka tas notiks, un tad briketes, kā arī citi koksnes kurināmie, būs būtiski izdevīgāki.

Ja vēlies iegādāties kvalitatīvas un izdevīgas briketes jau tagad – ienāc K-Senukai un pasūti sev vēlamo apjomu jau šodien!