Ir pienācis 2025. gada vidus, un vasaras sezona, lai arī ar mainīgiem laikapstākļiem, ir klāt. BALTU KOKS mežsaimniecības speciālisti aicina meža īpašniekus atskatīties uz apaļkoku tirgus attīstību Latvijā šī gada pirmajā pusē, lai savlaicīgi un efektīvi plānotu turpmākās mežsaimniecības aktivitātes. Šī tirgus analīze ir veikta, balstoties uz SIA "Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta" (MeKA) Meža nozares informācijas centra regulāri apkopotajiem cenu monitoringa datiem.

Skujkoku zāģbaļķiem saglabājas augsts pieprasījums


20250714-1309-1.png


Pēdējo mēnešu slapjie laikapstākļi un ierobežojumi egļu mizgrauža izplatībai ir veicinājuši augstu pieprasījumu pēc skujkoku, īpaši egles, zāģbaļķiem. Šī sortimenta cenas ir noturējušās augstā līmenī visa pirmā pusgada garumā, piedzīvojot vien nelielas korekcijas maijā un jūnijā.

Sagaidāms, ka pēc mizgrauža ierobežojumu atcelšanas šī gada oktobrī–novembrī, tirgū ienāks lielāks zāģbaļķu apjoms, radot lejupslīdes spiedienu uz cenām.

Taras kluči – stabilitāte ekonomiskās nenoteiktības laikā


20250714-1310-2.jpg


Gan lapkoku, gan skujkoku taras kluču cenas Latvijas tirgū saglabājušās stabilas, cieši saistītas ar globālo preču plūsmu un palešu ražošanas sektora aktivitāti, kur šobrīd vērojama stagnācija. Tirgus eksperti neprognozē būtiskas cenu izmaiņas šajā segmentā tuvākajā nākotnē.

Papīrmalka – izaicinājumi eksporta tirgū

Papīrmalkas tirgū, kas galvenokārt orientēts uz eksportu uz Skandināvijas celulozes rūpnīcām, šobrīd valda izaicinājumu pilns periods. Jaunie tirdzniecības ierobežojumi un Zviedrijas kronas kursa svārstības būtiski ietekmējušas pieprasījumu, izraisot ievērojamu cenu kritumu.


20250714-1310-3.jpg


Tomēr jāņem vērā, ka iepriekšējais papīrmalkas cenu līmenis bijis netipiski augsts, tāpēc kritums šķiet dramatiskāks nekā tas faktiski ir.

Bērza finierkluču cenu kritums – īslaicīga parādība


20250714-1310-4.png


Bērza finierkluču tirgus pēc ilgāka perioda ar augstām cenām piedzīvojis nelielu lejupslīdi 2025. gada pirmajā pusē. Tomēr vēsturiskās tirgus tendences norāda, ka ziemas periods – no decembra līdz martam – tradicionāli ir finansiāli izdevīgākais laiks šo kluču realizācijai. Eksperti prognozē cenu kāpumu jau no novembra, tāpēc meža īpašniekiem ieteicams savlaicīgi sagatavot cirsmas, ņemot vērā arī ierobežoto mežizstrādes uzņēmumu pieejamību ziemas sezonā.

Apses un melnalkšņa zāģbaļķi – stabils iekšzemes pieprasījums


20250714-1310-5.png


Vietējo zāģētavu aktivitāte uztur augstu pieprasījumu pēc apses un melnalkšņa zāģbaļķiem. Cenas gan ir nedaudz samazinājušās, bet joprojām ir augstākas nekā iepriekšējos gados. Tuvākajā laikā straujas cenu izmaiņas nav paredzamas.

Malka – viss atkarīgs no ziemas

Malkas cenas turpina kristies zemā pieprasījuma dēļ, jo arvien vairāk Latvijas mājsaimniecību izvēlas alternatīvus apkures veidus. Tradicionāli, tuvojoties apkures sezonai, cenas pieaug, taču pieauguma apmērs būs atkarīgs no ziemas barguma.


20250714-1310-6.png


Šeit gan atkal jāpiebilst, ka 2022.gada anomālija, kad malkas cena pieauga pat līdz 120% ir atstājusi nepamatotas cerības uz atkārtotu cenu kāpumu. Šī brīža malkas cena ir nedaudz zemāka par normālo, tāpēc nevajadzētu cerēt uz lielu vērtības pieaugumu.

Meža īpašniekiem neatkarīgi no tirgus situācijas ir ieteicams savlaicīgi uzturēt aktuālu meža inventarizāciju, lai būtu gatavi izmantot izdevīgākos tirgus brīžus.

Mežsaimniecības eksperti uzsver, ka koksnes tirgus dinamikas izpratne un laikus pieņemti lēmumi var būtiski palielināt ieguvumus no mežizstrādes. Lai nodrošinātu optimālu rezultātu un saglabātu ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu, svarīgi ir sekot līdzi aktuālajiem datiem un būt proaktīviem savās darbībās. Ja vēlies individuālu konsultāciju vai palīdzību meža īpašuma izvērtēšanā un cirsmu plānošanā, sazinies ar BALTU KOKS komandu.

Bilžu avots: Grafiks "Koksnes cenu datubāze", www.latvianwood.lv