Holdinga uzņēmums SIA "Baltic Waste & Energy Group", kas specializējas ilgtspējīgā atkritumu apsaimniekošanā un atjaunojamās enerģijas risinājumos, ir noslēdzis līgumu ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) par zinātniskā pētniecības projekta “Auksti saistīto NAIK pelnu izmantošana vieglajiem agregātiem betona izgatavošanai” veikšanu. 

Projekta ietvaros tiks izstrādāta pelnu agregātu granulācijas tehnoloģija un izpētītas to īpašības, lai samazinātu CO₂ patēriņu betona ražošanā.

Pēdējo trīs gadu laikā Latvijā ir vērojama strauja pelnu apjoma palielināšanās, kas saistīta ar koksnes šķeldas izmantošanu sadedzināšanas iekārtās. Tomēr pelni var saturēt paaugstinātas koncentrācijas ar smagiem metāliem, kas ierobežo to izmantošanu lauksaimniecībā, un tie ir sarežģīti pārstrādājami.

Pētījumi rāda, ka, aizstājot daļu cementa ar alternatīviem materiāliem, var ievērojami samazināt kaitīgo ietekmi uz vidi. Turklāt betons dabiski absorbē CO₂, kas vēl vairāk uzlabo tā ekoloģisko efektivitāti.

“Uzņēmums šobrīd aktīvi strādā pie pelnu un izdedžu atkārtotas izmantošanas iespējām, īpaši cementa ražošanā, jo šī nozare veido aptuveni 8% no pasaules siltumnīcefekta gāzu emisijām. Pieaugot globālajam būvniecības pieprasījumam, cementa patēriņš un tā radītās emisijas nākotnē palielināsies, tāpēc ir būtiski izstrādāt efektīvus CO₂ izmešu samazināšanas risinājumus. Mēs esam pārliecināti, ka efektīva otrreizējo resursu izmantošana ir nākotnes atkritumu apsaimniekošanas pamats. Mūsu sadarbība ar RTU ļaus ne tikai attīstīt inovatīvus risinājumus, bet arī mazināt vides piesārņojumu, pārvēršot atkritumu produktus par vērtīgiem izejmateriāliem,” norāda SIA “Baltic Waste & Energy Group” tehniskais direktors Jānis Pāvuls.