Attīstība, inovācija, augsta pievienotā vērtība ir Latvijas uzņēmumu ekonomiskās transformācijas praktiskais skaidrojums. Kā saprast, ko var uzlabot un kā var efektivizēt uzņēmuma darbību, kā var celt uzņēmuma produktivitāti - tie ir jautājumi, kas ir gan lielu, gan mazu uzņēmumu dienaskārtībā un uz kuriem atbilžu nereti pietrūkst.

Uzņēmuma Helve specializācija ir piegādāt inovācijas Latvijas lielajiem uzņēmumiem, tādēļ arī Dienas Biznesa jautājumi par to, kur inovācijas atrast un kā produktivitāti var celt, pat neinvestējot naudu, Helve partnerei un līdzdibinātājai Līvai Pērkonei. 

Kas ir Helve?

Helve ir inovāciju vadības uzņēmums, kas radīts ar misiju palīdzēt Latvijas jaunuzņēmumiem nest savu vārdu pasaulē un piesaistīt investīcijas. Darbojamies kopā ar lielajiem uzņēmumiem, valsts iestādēm, organizācijām un palīdzam izveidot tādu kā inovāciju ceļa karti attīstībai. 

Nepieminējāt vidējos un mazos uzņēmumus, kā ar tiem?

Patlaban vārds inovācijas ir tāds ļoti populārs, gluži vai modes teiciens. Praktiski šis vārds nozīmē izaugsmi. Jebkurš uzņēmums, kurš atsakās no iespējas attīstīties, nonāk stagnācijas fāzē. Ja nu uzņēmums saprot, ka attīstīties vajadzētu, tad nākamais solis ir saprast konkrētas tam piemērotas metodes izaugsmei. Kā augt ir iespējams? Primāri uzdevums ir augt straujāk nekā konkurentiem. Tas savukārt nozīmē meklēt gudrākus un efektīvākus veidus attīstībai. Šis brīdis, kad apjēga par attīstības nepieciešamību ir iestājusies, ir tas, kad Helve var palīdzēt. Nevar jau teikt, ka arī lielajiem uzņēmumiem ir pilnīgi skaidrs, kā realizēt attīstības vajadzību. Nav arī tā, ka mēs visu varam pateikt priekšā. Priekšplānā ir divi attīstības virzieni. Pirmais ir iekšējās inovācijas, kas ļauj iegūt jaunu biznesa produkta potenciālu, kā palīdzēt darbiniekiem strādāt efektīvāk, kā automatizēt iekšējos procesus, kā ieviest mākslīgo intelektu uzņēmumā, kā varam palīdzēt saviem darbiniekiem dot jaunas prasmes, kā pārņemt veiksmīgāko pieredzi no citiem. Šis pirmais virziens ir aktuāls visiem uzņēmumiem neatkarīgi no to izmēra. Interese par attīstību diemžēl ir proporcionāla uzņēmuma, organizācijas lielumam. Proti, jo tas lielāks, jo vairāk mēģina domāt par attīstības iespējām. Otrs virziens ir tas, ko dēvējam par atvērtajām inovācijām, kas vairāk ir aktuāls lielajiem uzņēmumiem vai organizācijām. Tas ir veids, kā meklēt jaunas attīstības iespējas kopā ar kādu ārēju sadarbības partneri. Tā arī ir Helve sadarbības atslēga ar lielajiem uzņēmumiem - mēs palīdzam atrast vajadzīgo jaunuzņēmumu, kas jau kaut ko no nepieciešamā ir realizējis.

Vai strādājat ar Latvijas tirgu, vai arī vēriens ir plašāks?

Meklējumi ir globālajā tirgū. Tie nav tikai Latvijas lielie uzņēmumi, bieži vien tās ir valsts iestādes. Piemēram, Digitālo inovāciju laboratorija Open Health Labs, kas savieno Eiropas perspektīvākos medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmumus un Latvijas slimnīcas. Viens praktiskas sadarbības piemērs - kopā ar Jelgavas slimnīcu tika izveidota pacientu precīzas lokācijas noteikšanas sistēma, kas ļauj ātri reaģēt uz pacientu kritieniem, kā arī automatizē pacientu veselības monitorēšanas sistēmu. Pilotprojekts ļauj iegūt tai skaitā māsiņu darba kvalitatīvāku analīzi, māsiņas iegūs papildu laiku, lai apstrādātu datus, un slimnīcas pacienti iegūs no māsiņu ātrākas reakcijas. Iznākumā ieguvējs ir pacients.

Ja paraugās uz Latvijas nozarēm, vai visas vienlīdz aktīvi interesējas par attīstības iespējām?

Pēc būtības pakalpojums nav nozarspecifisks. Izteiktu aktivitāti redzam veselības nozarē, enerģētikas nozarē, telekomunikāciju nozarē. Šajās nozarēs ir pietiekami lieli spēlētāji, un tās strauji attīstās. Šie lielie uzņēmumi labi saprot, ka, lai nezaudētu tirgus daļu, ir jāinvestē inovācijās. Konservatīvākās nozarēs, kur spiediens uz attīstību nav tik liels, arī aktivitāte ir zemāka. Proti, ja tas nav izdzīvošanas jautājums, atliek viedās iespējas uz nākotni. Lauksaimniecībā uz inovācijām skatās no finanšu puses. Enerģētikā vai telekomunikācijās skatās uz nākotnes iespējām. Mazumtirdzniecībā par inovācijām ir liela interese. 

Visu rakstu lasiet 7.novembra žurnālā Dienas Bizness!

Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.

Meklē arī lielākajās preses tirdzniecības vietās!