Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) lēmums ļaut Rīgas pašvaldībai turpināt iepirkumu, kur piedāvājumu iesniedzis viens pretendents, kuram iepirkums ticis pielāgots, faktiski apliecina, ka mobilo sakaru publisko iepirkumu sistēma Latvijā ir sapuvusi, uzskata “Tele2”. 

No pēdējā pusotra gada laika izsludinātajiem publiskajiem iepirkumiem 77 % gadījumu uzvarējis viens pretendents – vēsturiskais operators. Turklāt gandrīz trešdaļā iepirkumu startējis tikai šis viens pretendents, jo pārējie tirgus dalībnieki ir atteikušies tajos piedalīties.

“Tele2” uzskata, ka šobrīd brīva un godīga konkurence mobilo sakaru publiskajos iepirkumos faktiski nav iespējama, jo IUB un citas institūcijas ignorē atbildīgās nozares ministrijas izstrādātās rekomendācijas šādu iepirkumu veikšanā, turpinot 20 gadus novecojušu un radikāli atšķirīgu praksi no citām Eiropas valstīm, t.sk. Lietuvas un Igaunijas. 

To, ka ir nopietnas problēmas ar publiskajiem iepirkumiem vēlreiz apliecina Rīgas pašvaldības iepirkums, kurā startēja tikai viens pretendents, jo citi tirgus spēlētāji atteicās šādā iepirkumā piedalīties. 

“Grūti atrast vārdus, lai raksturotu situāciju, kas valda mobilo sakaru publisko iepirkumu jomā, jo ievērojama daļa šo iepirkumu ir veidoti tā, lai uzvarētu viens konkrēts tirgus spēlētājs. Ja privātpersonu segmentā starp trim mobilo sakaru operatoriem valda asa, bet godīga konkurence, tad valsts un pašvaldību iepirkumos tādas nav, un tajā faktiski valda monopols,” saka “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts.

“Ja valsts tiešām ir tik bagāta un uzskata, ka publisko iepirkumu sektors un viens mobilo sakaru operators ir īpaši jāaizsargā, tad būtu labi to skaidri definēt, lai visiem tirgus dalībniekiem ir skaidri spēles noteikumi. Citādāk šobrīd tiek rīkoti pseido iepirkumi, nelietderīgi tērējot visu pušu resursus. Bet tikai nesakiet, ka šāda pieeja Eiropas Savienības dalībvalstī ir atbalstāma, jo tā drīzāk piestāv valstīm, kurās valda cita veida režīms un darbojas cita ekonomiskā sistēma.”