Marts investoriem kļuva par kārtējo veiksmīgo mēnesi, dārgmetāliem turpinot ralliju un naftas cenām pārliecinoši augot, padarot enerģētiku par visveiksmīgāko S&P 500 sektoru (+8.8% mēneša laikā). 

Eiropas akcijām izdevās pārspēt savus ASV kolēģus, EuropeStoxx 600 indeksam pieaugot par 3,7%. S&P 500 pakāpās par 3,1% un 2024. gada pirmo ceturksni noslēdza ar 10,2% lielu pieaugumu. Nasdaq 100 pirmajā ceturksnī pieauga par 5,3%, lai gan marts tā sauktajam “Lieliskajam septiņniekam” bija diezgan ikdienišķs. Arī Āzijas tirgiem pavasara pirmais mēnesis izrādījās labs – Ķīnas akcijas atguvās, pateicoties labiem uzņēmumu peļņas rezultātiem, lai gan mēneša beigas sabojāja vāji Alibaba cipari.

“Lieliskais septiņnieks” kļūst par “Četru bandu”

“Lieliskais septiņnieks”, kas sastāda 29% no S&P 500 tirgus vērtības, nodrošināja 37% no indeksa gada peļņas. Taču ir izveidojies jauns spēks: “Četru banda”. Nvidia, Microsoft, Meta Platform un Amazon.com nodrošināja 47% no S&P 500 indeksa gada peļņas un tagad veido 18% no S&P 500 tirgus vērtības. Interesanti, ka Tesla akciju cena kopš gada sākuma ir samazinājusies par 29,3%, kas ir sliktākais rezultāts indeksā uz šo brīdi. Otrs sliktākais rezultāts pieder Boeing (-26,0% YTD), savukārt Apple vērtība ir samazinājusies par 10,9% gada pirmajā ceturksnī.

Marts bija labs mēnesis arī fiksēta ienākuma tirgiem, kur augsta ienesīguma un investīciju kategorijas aktīvi uzrādīja līdzīgus rezultātus. Šķiet, ka inflācijas tempi stabilizējas, lai gan augstākos līmeņos, nekā lielākā daļa centrālo banku vēlētos. Tādēļ daži analītiķi pauž bažas par šo noturīgo inflācijas spiedienu, jo tas varētu mazināt ilgi gaidītā obligāciju buļļu tirgus izredzes, dodot priekšroku īsa termiņa vērtspapīriem, nevis to ilgāka termiņa ekvivalentiem.

Dārgmetāli, gāze, vai kafijas glāze?

Valūtas tirgi joprojām atrodas krustcelēs un ir diezgan garlaicīgi mūsu gaumei. Martā galveno valūtu pāros bija vērojamas neizteiksmīgas pārmaiņas, savukārt ASV dolārs mēnesi noslēdza ar nelielu “plus” zīmi. EUR/USD pāris jau vairāk nekā gadu ir iesprostots šaurā cenu kanālā, un ir tikai laika jautājums, kad uzkrātā enerģija atbrīvosies, tāpēc mēs mierīgi turpinām gaidīt norādes no tirgus par nākamo lielās kustības virzienu.

Dārgmetāli atkal ir kļuvuši par aktuālu tēmu. Zelts katru otro dienu sasniedz visu laiku augstākos rādītājus, bet pagaidām mēs saglabājam savu stop-loss līniju pie XAU/USD 1970 un sagaidām rallija turpinājumu. Tomēr tīri taktisku apsvērumu dēļ mēs būsim gatavi fiksēt daļu no peļņas, ja tirgus sasniegs XAU/USD 2400 bez kādiem ievērojamiem kritumiem. Sudrabam izdevās pārvarēt $26-27 par Trojas unci, un tagad metālam vairs nav gandrīz nekādu sarežģītu šķēršļu līdz pat pretestības zonai XAG/USD 28-30, kur tirgus var saskarties ar zināmām grūtībām, pirms testēt daudz augstākus līmeņus. Tikmēr XAG/USD 24-25 apgabalam vajadzētu kalpot kā spēcīgam atbalstam / iespējamai pirkšanas zonai.

Naftu un dabasgāzi šobrīd joprojām var uzskatīt par visgrūtāk prognozējamiem aktīviem, taču mēs turpinām uzskatīt, ka dabasgāze ir ļoti lēta, tāpēc mums patīk turēt nelielu daļu no savām garajām pozīcijām šajā izejvielā. Šķiet, ka naftas cenas cenšas nofiksēt vietējos zemākos līmeņus, tāpēc mēs jūtamies ērti, turot pozīcijas gan naftas ETF, gan enerģētikas sektora uzņēmumu akcijās.

Daži varētu teikt (un viņiem būtu taisnība), ka salīdzinājumā ar kakao pupiņām pat kriptovalūtas un dārgmetāli pēdējos mēnešos izskatās blāvi. Jā, rallijs no 3500 līdz 8500 ASV dolāriem par metrisko tonnu ir bijis satriecošs, un tā ātrums un mērogs patiesi ārkārtēji. Karstā nauda mīl šādus stāstus (atceraties kokmateriālu nākotnes līgumus Covid-19 laikos?), tāpēc spekulanti spēcīgi “paātrina” trendu rallija pēdējos posmos. Tagad, kad šī tirdzniecības ideja jau ir izspēlēta, spekulanti meklēs līdzīgas lietas, un kāpēc gan neizvēlēties ko tādu, kas labi sader ar šokolādi…, piemēram, kafiju?

Ķīnas ekonomika aug, ECB gatavojas procentu likmju samazinājumam

Kā liecina Piegādes vadības institūta ar ražošanu nesaistīto iepirkumu vadītāju indeksa (PMI) kritums, izaugsme ASV pakalpojumu nozarē palēninājās. Atslābumu pavadīja inflācijas samazināšanās pakalpojumu sfērā, par ko liecina izejmateriālu izmaksas, kas martā saruka līdz 53,4 punktiem (no 58,6 februārī), kas ir zemākais līmenis kopš 2020. gada sākuma. ASV darbinieku atlaišanas paziņojumu skaits pieauga par 7%, sasniedzot augstāko līmeni kopš 2023. gada janvāra. Šo pieaugumu galvenokārt noteica darba vietu skaita samazināšana tehnoloģiju un valdības sektorā. Tomēr, neraugoties uz šo pieaugumu, kopējais šī gada atlaišanas paziņojumu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir samazinājies par 5%, liecinot par samērā stabilu darba tirgu.

Salīdzinājumā ar februāri ražošanas aktivitāte Eirozonā turpināja pasliktināties. Lai gan uzņēmumi kopš pagājušā gada novembra pazemināja cenas visstraujāk, jauno pasūtījumu apjoms samazinājās 23. mēnesi pēc kārtas. Tajā pašā periodā uzņēmējdarbības aktivitāte blokā palielinājās pirmo reizi kopš 2023. gada maija, galvenokārt pateicoties dominējošā pakalpojumu sektora spēcīgajiem rādītājiem, kas līdzsvaroja kritumu ražošanā. Pakalpojumu nozares iepirkumu vadītāju indekss pieauga līdz 51,5 punktiem (50,2 punkti februārī), sasniedzot augstāko līmeni kopš jūnija mēneša. Inflācijas tempi samazinājās, nostiprinot ECB domās par iespējamo aizņemšanās izmaksu samazināšanu. 

Savukārt Ķīnā ražošanas aktivitāte pieauga visstraujāk 13 mēnešu laikā, turklāt uzņēmēju uzticība pieauga līdz 11 mēnešu maksimumam. Auga arī ārējais pieprasījums, un jauno eksporta pasūtījumu rādītājs sasniedza savu augstāko līmeni kopš 2023. gada februāra. Turklāt Ķīnas pakalpojumu sektora aktivitāte martā palielinājās, jaunajiem pasūtījumiem pieaugot visstraujākajā tempā pēdējo trīs mēnešu laikā. Pieaugumu noteica uzlabojies pamatpieprasījums un iniciatīvas, kas veicināja jaunu pasūtījumu pieaugumu, tādējādi izraisot straujāko jauna biznesa pieaugumu kopš pagājušā gada decembra.

Kas tālāk?

S&P 500 indeksam martā astoņas reizes sasniedzot jaunus maksimumus, lielākajai daļai investoru galvenais jautājums joprojām paliek: “ko darīt tālāk”? Tā kā 2024. gada pirmais ceturksnis ir bijis tik lielisks, investori un spekulanti neizrāda nekādas pazīmes, ka pamet tirgu, un tirgū ienāk arī jauni līdzekļi (un vēl prāvas naudas summas “stāv malā”), uzņēmumu peļņa ir pieklājīga, procentu likmju samazināšanas varbūtības ir lielākas salīdzinājumā ar procentu likmju paaugstināšanu, bažas par recesiju mazinās kopā ar inflācijas bailēm (vismaz īstermiņā un vidējā termiņā), bezdarba līmenis joprojām ir zems un patērētāji, šķiet, vēlas tērēt savus grūti nopelnītos dolārus, eiro un mārciņas, kas gan varētu noiet greizi?

Neskaitot pārskatītus ekonomikas datus, kas parasti ir mazāk iespaidīgi nekā sākotnējie rādītāji, ASV akciju novērtējumi ir neticami agresīvi, savukārt gaidāmās prezidenta vēlēšanas Amerikā un augošais attīstīto valstu parāds (nemaz nerunājot par kariem) arī palielina riskus un nenoteiktību. Dažu nākamo mēnešu laikā tirgi noteikti var vēl vairāk izaugt un vēl vairāk novirzīties no “normāliem” vērtējumiem, taču mēs neiesakām ļauties pašreizējam pirkšanas trakumam, saglabājot pacietību un izvēlīgumu attiecībā uz saviem ieguldījumiem.