Mareks Kļaviņš, “Bonava Latvija” valdes priekšsēdētājs
Pēdējā pusgada laikā mājokļu tirgū Latvijā ir notikušas ievērojamas pārmaiņas, kas būtiski mainījušas spēles noteikumus un padarījušas mājokļu iegādi pieejamāku lielai daļai iedzīvotāju. Euribor likmes samazinājums no 4,1% pīķa pagājušajā rudenī līdz 2,7% šoruden ir radījis būtisku atvieglojumu kredītņēmējiem, mazinot gan finansiālo slogu, gan ļaujot pārkāpt psiholoģisko barjeru, kas iepriekš daudzus ir atturējusi no lēmuma iegādāties mājokli.
Pozitīvās pārmaiņas it īpaši ir skārušas gatavo mājokļu tirgu, kā arī radījušas lielāku interesi par projektiem būvniecības stadijā.
Euribor kritums – zemākas izmaksas un lielāka pārliecība
Euribor procentlikme sešu mēnešu laikā samazinājusies par procentu un ir atbalss izmaiņām, kas skar inflāciju un ekonomiku. Likmes kritums nozīmē, ka mājokļu kredītu maksājumi ir kļuvuši ievērojami zemāki. Vēl pirms pusgada lielāko daļu ikmēneša maksājumu kopsummas veidoja procenti, taču tagad situācija ir uzlabojusies – procentu maksājumi ir kļuvuši mazāki par pamatsummu.
Minētās izmaiņas ievērojami atvieglo izdevumu slogu, piemēram, ikmēneša maksājums mājokļa kredītam 150 000 eiro vērtībā tagad ir par aptuveni 100 eiro mazāks nekā pirms pusgada. Euribor likmju kritums stiprina arī pircēju pārliecību par ieguldījuma ilgtermiņa vērtību, palīdzot vieglāk pieņemt lēmumu par mājokļa iegādi tagad, nevis atlikt to. Ir redzams, ka pārmaiņas labvēlīgi iespaido jauno ģimeņu lēmumu pārcelties uz plašāku vai modernāku mājokli. Esam novērojuši arī pirmspensijas vecuma cilvēku interesi: tiek pārdoti lielie dzīvokļi vai privātmājas pēc bērnu došanās dzīvē un pieņemts lēmums pārcelties uz mazākiem energoefektīviem mājokļiem.
Sarūk gatavo mājokļu portfelis
Euribor likmes kritums ir pavēris jaunas iespējas mājokļu pircējiem, vienlaikus “iekustinot” gatavo mājokļu tirgu, kur piedāvājums strauji samazinās. Piemēram, “Bonava” projektā “Dreilinga mājas” 2024. gada sākumā bija pieejami vairāk nekā 30 pilnībā pabeigti dzīvokļi, bet šobrīd tie visi ir izpārdoti. Līdzīga situācija vērojama arī citos projektos, piemēram, Ropažu ielā 16, kur no vairākiem desmitiem gatavu dzīvokļu tirgū atlikušas tikai dažas vienības. Novērojamā tendence skaidri apliecina – kvalitatīvs mājoklis gatavajā segmentā tirgū ilgi neuzkavējas. Pircējiem nākas pieņemt lēmumus daudz ātrāk nekā agrāk, lai nepalaistu garām noskatīto mājokli.
Likumsakarīgi, ka gatavo mājokļu trūkums ir veicinājis būtiskas pārmaiņas pircēju uzvedībā – arvien vairāk cilvēku izvēlas rezervēt dzīvokļus būvniecības stadijā. Ja gada sākumā šāda prakse bija retums, tagad tā tiecas pamazām atgriezties līmenī, kāds tika novērots pirms kara sākuma Ukrainā. Īpaši pieprasīti tirgū šobrīd kļūst arī mājokļi, kas tuvojas nodošanai ekspluatācijā. Pircēju uzvedība liecina par neatliekamo vajadzību diktēto pieprasījuma pieaugumu. Pircēji izvēlas mājokļus, kuru būvniecība tiks pabeigta tuvākajos mēnešos, jo vēlas pārliecināties par projekta progresu un gandrīz pabeigtās ēkas kvalitāti, kā arī ātri iekārtoties jaunajās mājās.
Kas mūs sagaida turpmāk?
Kaut arī šobrīd tirgus piedzīvo stabilitāti, nākotne var nest jaunus izaicinājumus. Kā paredz analītiķi, Euribor likme tuvākajā pusgadā varētu samazināties vēl par aptuveni pusprocentu, stabilizējoties ap 2% vai nedaudz zemāk gada griezumā, kas nodrošinātu nelielu papildu atvieglojumu kredītmaksājumos. Tomēr šī prognoze ir cieši saistīta ar ekonomiskajām norisēm Eiropā un ASV. Ja tādās valstīs kā Vācija un Francija notiks ekonomiska stagnācija, Eiropas Centrālajai bankai būs jāveic pasākumi, lai stimulētu ekonomisko izaugsmi, iespējams, pat samazinot likmes vēl vairāk.
Līdzīgi Somijā jau novērojam ekonomikas vājuma pazīmes, piemēram, pieaugošu uzņēmumu bankrotu skaitu, kas var ātri mainīt tirgus dinamiku. Analītiķi arī norāda, ka nākamgad, kad Latvija atslēgsies no Krievijas elektrotīkla, mūsu reģionā varētu nedaudz pieaugt elektrības cenas. Vienlaikus mūsu valsts strauji cenšas attīstīt alternatīvās elektroenerģijas ieguves iespējas – vēja un saules stacijas. Jebkurā gadījumā energoefektivitāte kā valsts, tā indivīda mājokļa izvēlē ir un būs ļoti svarīga tēma.
Vai ir īstais laiks iegādāties mājokli?
Stabilas būvniecības izmaksas un krītošais Euribor šobrīd rada īpaši izdevīgu situāciju ne tikai mājokļu pircējiem. Samazinoties aizdevumu procentlikmēm, attīstītājiem kļūst pieejamāks finansējums, kas ļaus saglabāt dzīvokļu cenas konkurētspējīgas. Vienlaikus jāņem vērā, ka drīzumā Latvijā sāksies intensīva “Rail Baltica” infrastruktūras būvniecība, kas prasīs ievērojamus materiālu un darbaspēka resursus. Šāda mēroga projekti būtiski ietekmē tirgu, radot resursu deficītu un veicinot izmaksu pieaugumu. Tas var nozīmēt, ka nākotnē jaunie mājokļi tiks piedāvāti par augstākām cenām. Pašlaik ir zaļā gaisma visiem, kuri līdz šim atlikuši jaunas mājvietas iegādi, gaidot piemērotāku brīdi, jo labvēlīgā situācija, visticamāk, nebūs ilgstoša.
Tieši tagad, kamēr būvniecības izmaksas ir stabilas, jauno mājokļu cenas vēl nav skāris būvniecības izmaksu pieaugums un ir pieejams samērā plašs piedāvājums, ir izdevīgs brīdis apsvērt mājokļa iegādi. Nākotnes perspektīvā šie piedāvājumi var kļūt retāki, bet cenas – augstākas. Nekustamā īpašuma iegāde šobrīd nav tikai emocionāls, bet arī stratēģisks finanšu lēmums, kas var sniegt būtisku ietaupījumu nākotnē.