
Pēdējos gados investori saskaras ar arvien lielāku nenoteiktību – sākot ar Donalda Trampa tirdzniecības politikas paziņojumiem un beidzot ar strauji svārstīgiem finanšu tirgiem. Lai arī akciju biržas pamazām atgūstas, nestabilitāte būtiski ietekmē investoru noskaņojumu. Aizvien biežāk tiek uzdots jautājums – kā šajā neprognozējamajā laikā pasargāt savu kapitālu?
Atbilde meklējama tradicionāli drošākos risinājumos. Taču vai šie risinājumi patiešām spēj nodrošināt ilgtermiņa stabilitāti, un kādas iespējas šobrīd ir populārākās?
Investoru uzvedība – no satraukuma uz racionālu pieeju
Lai saprastu, kāpēc investori arvien biežāk izvēlas drošākas investīcijas, eksperts iesaka vispirms pievērst uzmanību tam, kā investori uztver riskus un kādi faktori ietekmē viņu lēmumus mūsdienu apstākļos. Tieši emocionālais stāvoklis, ekonomiskais fons un ilgtermiņa drošības nepieciešamība šobrīd kļūst par svarīgākajiem faktoriem.
Latvijā investīciju lēmumi bieži vien balstās uz emocijām – īpaši uz bailēm zaudēt naudu. Tāpēc drošības aspekts nereti tiek vērtēts augstāk nekā iespējamais ienesīgums. Latvieši patiešām ir ļoti piesardzīgi investori – dominē bailes zaudēt līdzekļus. Tāpēc vispirms tiek skatīts, vai ieguldījums ir drošs, un tikai pēc tam – kādu peļņu tas varētu nest. Šāda piesardzība veidojusies pagātnes rūgtās pieredzes dēļ, tomēr tā ievērojami ierobežo spēju gūt iespējami labāko ieguldījumu rezultātu.
Ja salīdzina ar Baltijas valstīm, tad igauņi un lietuvieši akciju pirkšanā ir aktīvāki. Viens no iemesliem tam ir vietējo valsts uzņēmumu kotēšana biržā, kas veicina izpratni un skaidrību par to, kā funkcionē lielākie vietējie uzņēmumi – pat tiem, kam nav padziļinātu zināšanu par finanšu tirgiem. Tas, savukārt, kalpo kā intereses veicinātājs – apspriežot šādu informāciju ar draugiem un paziņām, pieaug sabiedrības interese par akciju tirgu kopumā.
Drošie risinājumi – kas tos padara pievilcīgus?
Pēdējā laikā investori joprojām aktīvi izvēlas termiņnoguldījumus un obligācijas to skaidrības, prognozējamās peļņas un salīdzinošas drošības dēļ. Lai gan ECB likmju samazināšana ietekmē tirgus procentu likmju līmeni, noguldījumi joprojām ir uzticama un stabila izvēle, taču arvien vairāk vietējo ieguldītāju pievērš uzmanību valdības un uzņēmumu obligācijām.
Noguldījumi bankās nav tā uzkrājumu veidošanas forma, kas nes iespaidīgu ienesīgumu, taču to galvenā priekšrocība ir drošība. It īpaši, ja runājam par īstermiņa uzkrājumiem, tas ir uzticams veids, kā vismaz daļēji pasargāt savu kapitālu no inflācijas un tirgus nenoteiktības. Šobrīd investoriem ir ļoti svarīga skaidrība un noteiktība. Termiņnoguldījumi, kā arī obligācijas, sniedz mieru – jūs zināt, cik un kad saņemsiet. Tomēr laikā, kad akciju tirgos novērojamas izteiktākas svārstības, var atklāties jaunas iespējas, īpaši ilgtermiņā.
Pensiju uzkrājumi – ilgtermiņa drošības garants
Eiropas Komisijas publiskotajā “Uzkrājumu un ieguldījumu stratēģijā” uzsvērts, ka pensiju kapitāla uzkrāšana ir būtisks instruments ilgtermiņa finansiālās stabilitātes nodrošināšanai. Pašlaik vairāk nekā 1,3 miljoni Latvijas iedzīvotāju kā dalībnieki piedalās otrā līmeņa pensiju sistēmā, taču tikai aptuveni 67 % faktiski veic iemaksas un ir aktīvi sistēmas dalībnieki. Pensiju 3. līmeņa fondos uz šī gada marta beigām bija noslēgti gandrīz 424 tūkstoši līgumu, kas ir mazāk kā puse no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Lai arī pensiju 3. līmeņa fondu līgumu skaits un uzkrāto līdzekļu apjoms pakāpeniski pieaug, joprojām ir potenciāls veicināt iedzīvotāju lielāku iesaisti savas finansiālās nākotnes nodrošināšanā.
Īstermiņa tirgus svārstības ir neizbēgamas, taču tās ilgtermiņā izlīdzinās, un vēsturiskie dati rāda, ka akciju tirgi gadsimtu gaitā demonstrē izaugsmes tendenci. Tādēļ konsekventa ieguldīšana, tai skaitā pensiju fondos, ļauj ne tikai pasargāt savus uzkrājumus no inflācijas, bet arī ilgtermiņā būtiski vairot savu kapitālu.
Daudzveidība – veids, kā saglabāt stabilitāti, neskatoties uz tirgus svārstībām
Straujas akciju cenu svārstības rada satraukumu pat pieredzējušiem investoriem. Tāpēc diversifikācija joprojām ir viens no svarīgākajiem principiem, veidojot noturīgu investīciju portfeli.
Nav vienas brīnumzāles, kā pilnībā izvairīties no tirgus svārstībām. Taču pareizi diversificēts portfelis var ievērojami samazināt svārstību ietekmi un palīdzēt saglabāt stabilitāti pat sarežģītākajos laikos. Turklāt, kad atsevišķu investīciju instrumentu, piemēram, akciju cenas uz laiku samazinās, rodas iespēja tās iegādāties izdevīgāk.
Ieguldījumus vajadzētu sadalīt starp dažādām aktīvu klasēm – no obligācijām, noguldījumiem un ieguldījumu un pensiju fondiem līdz riskantākiem variantiem, piemēram, akcijām, digitālajiem aktīviem vai nekustamo īpašumu. Svarīgākais – nepārkāpt savas riska robežas un neaizmirst par investīciju dažādošanu. Tas ļauj saglabāt portfeļa stabilitāti bez pārmērīga riska.