Pērc, kamēr vari!

Eksperti
2025. gada 4. aprīlis 08:04

Augsto procentu likmju perioda nobiedētie nekustamo īpašumu pircēji pērn bija mazaktīvi un veica maz darījumu. 2025. gada pirmajos mēnešos nekustamā īpašuma darījumu skaits pamazām aug, taču ne tik strauji kā būtu nepieciešams, ja pircēji un pārdevēji ņemtu vērā “lielo bildi”. 

Un galvenā “lielās bildes” sastāvdaļa ir sajūta, ka savam noslēgumam Eiropā un Tuvajos Austrumos tuvojas divi lieli kari – Krievijas – Ukrainas un Izraēlas – Hamas karš. Var diskutēt par to, kad tas notiks, tomēr subjektīvā sajūta saka, ka runa ir par mēnešiem, kurus prasīs karadarbības pārtraukšana, nevis gadiem. Šie kari ir izrādījušies ārkārtīgi postoši ne tikai no zaudēto cilvēku dzīvību viedokļa, bet arī milzīgā sagrauto dzīvojamo, sabiedrisko un ražošanas ēku skaita dēļ. Abi šie kari beigsies ar lielām nekustamo īpašumu atjaunošanas programmām, kuru parametri un summas tiek aktīvi apspriestas gan Eiropā, gan ASV, gana arī arābu valstīs - būs jāatjauno veselas pilsētas - ceļi, tilti, lidostas, dzīvojamās, biroju, ražošanas un sabiedriskās ēkas. Kas notiks tajā mirklī, kad apklusīs lielgabali? 

Ir gaidāms milzīgs visa veida būvmateriālu pieprasījuma pieaugums un milzīgs pieprasījums pēc celtniekiem. Būtu naivi domāt, ka Latvijas celtnieki un būvmateriālu ražotāji paliks ārpus šī pieprasījuma pieauguma viļņa un neizmantos savas iespējas paveikt un nopelnīt vairāk. Tādēļ, lai gan kara beigas var sniegt psiholoģisku atvieglojumu nekustamo īpašumu pircējiem un attīstītājiem, viņu maciņiem vieglāk nekļūs – ir gaidāms visa veida celtniecības darbu un būvmateriālu cenu pieaugums. Turklāt ļoti iespējams nākotnē var būt pat būvmateriālu deficīts – vest milzu apjomos uz Ukrainu būvmateriālu ražotājiem var izrādīties krietni izdevīgāk nekā tirgot mazās partijās niecīgajā Latvijas tirgū. Attiecīgi – augs arī visa veida nekustamo īpašumu un būvdarbu cenas, turklāt šim pieaugumam var būt ilgtermiņa raksturs.    

Ir arī blakus apstāklis – arī dzīvokļu cenām jaunajos projektos vajadzētu augt. Iepriekšējos gados būvētie dzīvokļi drīz būs iztirgoti, šajos projektos bija iespējams atrast dzīvokļu, kas maksāja ap 2500  eiro par kvadrātmetru. Dažos pēdējos gados jaunas dzīvokļu mājas ir būvētas maz – visi cerēja, ka samazināsies bāzes procentu likmes un būvmateriālu cenas. Taču karu beigu dēļ radītais milzīgais būvmateriālu un darbaspēka pieprasījums noteiks arī to, ka tagad projektējamās un būvējamās mājās dzīvokļi vairs nemaksās 2000  eiro/m2. Tuvākajos  gados 2000 eiro/m2 labākajā gadījumā varētu būt būvēšanas pašizmaksa, bet, ņemot vērā attīstītāja peļņu un nodokļus, dzīvokļu cenas tieksies uz 3000  eiro/m2 mērķi. 

Pazīmes šādam cenu pieaugumam vērojamas jau šobrīd un es prognozētu, ka jau 2025. gada laikā jaunbūvēto dzīvokļu cenas būvmateriālu izmaksu dēļ pieaugs par 5% un vēl tikpat augošo darbaspēka izmaksu dēļ. Riskēšu prognozēt 10% lielu cenu pieaugumu nekustamajiem īpašumiem līdz 2026. gada pavasarim  vien un tas ir ļoti liels pieaugums. Standarta izmēru dzīvokļiem tas nozīmē vismaz 15 – 20  tūkstošus eiro lielu cenu pieaugumu gada laikā. Tas ir ļoti daudz. Vēl viens faktors, kas ļauj prognozēt cenu pieaugumu ir kovida un pēckovida periodā uzkrātais līdzekļu daudzums Latvijas bankās – pērnā gada beigās privātpersonu depozītos ir 11 miljardi eiro, bet juridisko personu – vēl 13 miljardi eiro, kopā – 24 miljardi eiro. Ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, var prognozēt, ka vismaz daļa šīs naudas nokļūs nekustamo īpašumu tirgū, veicinot cenu kāpumu tajā.  

Ir vēl kāds vērā ņemams apstāklis – staigājot par Rīgas centru un vērojot kādas cenas par nekustamajiem īpašumiem Rīgas vēsturiskajos namos nosaka to pārdevēji, šķiet, ka viņi vadās pēc loģikas – viss paliek dārgāks, tātad arī manam īpašumam jāmaksā dārgāk. Diemžēl lietotu nekustamo īpašumu biznesā šāda loģika īsti nestrādā – iepriekš minēto iemeslu dēļ nolietotā nekustamajā īpašumā nākamajam īpašniekam būs tajā jāiegulda vairāk. Jau šobrīd dzīvokļu renovācijas cenas ir krietni pieaugušas - darbaspēka izmaksas pieaugušas par apmēram 30% pēdējo gadu laikā, bet būvmateriālu cenas – vēl par 20 – 30%. Lai raksturotu situāciju var minēt šādus skaitļus – labs  meistars dzīvokļu atjaunošanas jomā šobrīd vēlas 2000 eiro uz rokas pēc nodokļu nomaksas. Darba devējam šāda līmeņa alga kopā ar nodokļiem izmaksās jau tuvu 4000 eiro. Savukārt lieliski meistari prasa jau 3000 eiro uz rokas un vairāk ar attiecīgajām sekām darba devējiem. 

Ņemot vērā iepriekš stāstīto par gaidāmo milzīgo būvmateriālu un darbaspēka pieprasījuma pieaugumu tuvākajos gados, situācija labāka nekļūs – neskatoties uz jau piedzīvoto dzīvokļu renovācijas sadārdzinājumu pēdējos gados, nākotnē jaunajiem īpašniekiem būs jāiegulda krietni vairāk būvmateriālu un celtnieku darba izmaksu pieauguma dēļ, kuru radīs karadarbības apturēšana. 

Tādēļ lietotu nekustamo īpašumu pārdevējiem vajadzētu ņemt vērā – paveiksies tiem, kas paspēs pārdot par pašreizējām cenām, jo nākotnē šīm cenām lielo nekustamā īpašuma atjaunošanas izmaksu dēļ vajadzētu slīdēt lejup. Tādēļ šī komentāra nosaukumu var pārfrāzēt arī šādi - “Pārdod, kamēr vari!”