Saules paneļu bums pierimst

Enerģētika
2023. gada 5. jūnijs 09:59

Elektroenerģijas cenai arī nākotnē visticamāk saglabāsies lejupslīdoša tendence, ko jau šobrīd var novērot biržās. 

Tas savukārt sekmē, ka sabiedrības ažiotāža ap saules paneļu bumu privātmājām patreiz sāk pierimt un pieprasījums, lai gan turpina saglabāties augsts, kļūst mērenāks, norāda “Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA valdes priekšsēdētājs Edgars Bergholcs.

“Pērn karš radīja nepieredzētu pieprasījumu pēc saules paneļiem privātmājām, ko veicināja jauni elektroenerģijas cenas rekordi biržās. Šogad, sākoties sezonai, mēs varam teikt, ka darba ir ļoti daudz, bet tas ir kaut kādās normas robežās un pieprasījums ir stabilizējies. Privātmāju īpašnieki ir kļuvuši piesardzīgāki un vairāk izvērtē atpelnīšanās un izdevīguma faktorus. Ja valsts nevēlas zaudēt iespēju palielināt energoneatkarību, tad tagad būtu pēdējais brīdis paust skaidru energopolitikas vīziju vidējā termiņā, jo viens no bremzējošiem faktoriem, ir neskaidrība par valsts atbalstu un izdevīgumu nākotnē,” atzīst Edgars Bergholcs, “Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA valdes priekšsēdētājs. 

Uzņēmuma vadītājs atzīst, ka šobrīd nevienam nav skaidrības, kāda būs valsts politika attiecībā uz energoresursu politiku nākotnē, tāpēc arī sabiedrībā palielinās skeptiķu īpatsvars, kas objektīvu iemeslu dēļ vēlas nogaidīt. Piemēram, interese piebremzējās, kad tika izziņoti elektropārvades tarifa palielināšanas plāni, mainītas aprēķina formulas un valsts nespēja noformulēt skaidru savu redzējumu. 

“Lai gan varam teikt, ka pirmo kara radīto šoku mēs un pasaule esam pārdzīvojuši, un arvien lielāku popularitāti Eiropā un citviet pasaulē iegūst alternatīvie risinājumu un valstu energoneatkarība, tomēr ir skaidrs, ka elektroenerģija nekad nebūs tik lēta kā pašu saražotā. Gan Somijai, gan mūsu kaimiņvalstīm būs svarīgi atpelnīt simtiem miljonu vērtās ieguldītās investīcijas enerģijas projektos, kas arī noturēs biržu cenas. Tieši nedrošība par to, kā mainīsies energotirgus pēc pus gada, gada, pieciem u.tml., nozīmē, ka saules paneļu uzstādīšana nav bizness, bet gan nepieciešamība turpināt būt energoneatkarīgiem,” atzīst Edgars Bergholcs, “Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA valdes priekšsēdētājs. 

“Baltijas Elektro Sabiedrība” SIA ir viens no vadošajiem elektrovairumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā, kas arī ir vienīgais starptautiskais šāda tipa uzņēmums Latvijā. Šajā nozarē tas darbojas ar 30 gadu pieredzi, kā arī no tiem 25 gadus ietilpst Würth grupā.

Tas nodrošina risinājumus ārējo un iekšējo inženiertīklu un apgaismojuma izbūvei, ūdensapgādei, telekomunikācijām un saules paneļu un parku ierīkošanai. Uzstādīto saules paneļu jomā tas ir viens no desmit lielākajiem uzņēmumiem Latvijā.