Kafija var kļūt par deficītu

Ražošana
2021. gada 6. augusts 07:04

Pandēmijas apstākļi izrādījušies teju ideāli dažādu izejvielu cenu ballītei. Uz pārējo fona šajā ziņā pēdējās nedēļās pārliecinoši izcēlusies kafija. 

Arabica kafijas cena ASV preču biržā kopš jūlija sākuma vien ir pieaugusi par 35%, bet kopš šā gada sākuma tie ir jau teju 65%. Savukārt kopš pagājušā gada vasaras kafijas cena preču biržā ir vairāk nekā dubultojusies. Daudz neatpaliek arī otru populārāko – Robusta – kafijas pupiņu cena, kas Londonas preču biržā kopš šā gada sākuma ir palēkusies uz pusi. 

Rezumējot – biržas bilde liek domāt par to, ka drīzumā dzīve varētu sadārdzināties kafijas mīļotājiem, kuriem šī tumšā, uzmundrinošā dzēriena un šādu pupiņu iegādei būs jāatvelta vairāk. 

Faktiski vienā mirklī kafijas cena pietuvojusies savām 2014. gada virsotnēm. Ja tās tiks pārsniegtas, tad kafija var būt dārgākā teju 10 gados. 

Kafijas cenai tik izšķirīgi debesīs skriet likuši laika apstākļi. Brazīlijā, kas ir pasaules kafijas tirgus, sevi pieteicis viens no postošākajiem sausumiem 100 gados. Tas licis rēķināt, ka kafijas pupiņu raža šajā valstī būs krietni mazāka un turklāt cietīs arī pupiņu kvalitāte. Kafijas ražu ietekmējis ne tikai sausums, bet Brazīlijai ļoti neraksturīgas salnas. 

Turklāt viens ir kafijas piedāvājuma daļa. Bet otra monētas puse ir pieprasījums. Pandēmija pasaulē pašķobījusi kafijas dzeršanas paradumus. Pieprasījums audzis pēc mājās darbināmiem kafijas automātiem, tas daļēji kompensējis pieprasījuma kritumu pēc kafijas birojos un situāciju, kad slēgtas bijušas kafejnīcas. Tomēr šobrīd Rietumvalstīs ierobežojumi bieži tiek mazināti un pamatā tiek ziņots, ka patērētāji šajos reģionos ir izsalkuši baudīt visu to, kas tiem pēdējā laikā bijis liegts, ieskaitot kafijas kultūru. Problēma, ka tieši šogad un, iespējams, arī nākamgad kafijas raža būs ļoti vāja, un ir aktuāli vēl minētie piegāžu traucējumi. Tāpat – pie pandēmijas sākotnējās neskaidrības visi tērēja savus krājumus – arī kafijas. 

Visu rakstu lasiet žurnāla "Dienas Bizness" 3.augusta numurā!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!