Lauksaimniecības ķīmijas vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības kompānijas “Agrochema“ uzņēmumu grupas ienākumi 2022.gadā pieauga līdz 512,9 miljoniem eiro, kas ir par 63,5% vairāk nekā 2021. gadā, kad pārdošanas ieņēmumi veidoja 313,7 miljonus eiro.

Grupas neto konsolidētā peļņa 2022. gadā bija 10,96 miljoni eiro, bet 2021. gadā – 3,85 miljoni eiro.

“Vislielākā ietekme uz ieņēmumu pieaugumu bija mūsu galveno darbības virzienu – mēslošanas līdzekļu un graudu – tirgus cenu kāpumam. Pozitīvi ietekmēja operatīvi pieņemtie pareizie lēmumi, kā arī nepārtrauktā uzņēmumu grupas biznesa modeļa pilnveidošana ļāva mums laikus reaģēt uz ārkārtīgi strauji mainīgajiem tirgus apstākļiem un izmaiņām,“ stāsta “Agrochema“ ģenerāldirektore Audronė Kuskytė. 

Viņa uzsver, ka, lai gan 2022. gadā lauksaimnieki reaģēja uz augošajām mēslojuma cenām un pirka tos par 20-30% mazāk, grupai izdevies saglabāt tādu pašu mēslojuma pārdošanas apjomu tonnās kā 2021. gadā.

Uzņēmums turpināja investēt jaunu produktu ražošanā: izstrādāja un tirgū ieviesa divus jaunus mikroelementu mēslošanas līdzekļus, kā arī turpināja paplašināt organiskā mēslojuma līnijas lauksaimniekiem, dārzniekiem un mazdārziņu īpašniekiem. Lai izstrādātu un testētu produktus, “Agrochema“ ir ierīkojusi savus izmēģinājumu laukus Viduklē.

Arī pagājušais gads graudu tirgum bijis ārkārtējs: karš Ukrainā padarīja tirgu neprognozējamu un neparedzamu. Sezonu raksturoja īpaši augstas rapša iepirkuma cenas, zemākas kvalitātes ziemas kvieši un izmainīti lauksaimnieku paradumi. Tā kā graudu iepirkuma cena visu sezonu bija ārkārtīgi augsta, zemnieki ražu realizēja nelielās porcijās, bet lielāko daļu izaudzēto graudu, īpaši augstākās šķiras, uzglabāja noliktavās.

Uzņēmumu grupas ienākumu pieaugumu ietekmēja arī citu kategoriju preču tirdzniecība: augu aizsardzības līdzekļi, sēklas, degviela, mēslošanas līdzekļi lauksaimniekiem un mazdārziņu īpašniekiem.

“Mēs pārdodam lauksaimniecībai paredzētās preces ne tikai Lietuvā, bet arī Latvijā un Igaunijā, tāpēc pastāvīgi komunicējam un pieņemam operatīvus lēmumus. Skaidrs, ka 2020. gadā uzsāktais koncerna darbības centralizācijas process ļauj darboties arvien efektīvāk, pērn vien šī biznesa modeļa dēļ mūsu Latvijas uzņēmuma apgrozījums un EBITDA dubultojās“, stāsta A. Kuskytė.

Neskatoties uz 2022. gada izaicinājumiem, kas izraisīja lielu izejvielu, energoresursu, mēslojuma, graudu un citas produkcijas cenu pieaugumu, SIA Agrochema Latvia izpildīja un pārsniedza izvirzītos darbības plānus. Uzņēmuma apgrozījums 2022.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieauga par 94,0 procentiem, līdz 109,11 miljoniem eiro, tīrā peļņa pieauga par 192,7 procentiem sasniedzot 5,085 miljonu eiro.

"Lepojamies, ka 2022.gadā Saldus agrocentrā palielinājām šķidrā mēslojuma uzglabāšanas jaudu un uzstādījām šķidrā mēslojuma sajaukšanas iekārtu. Tagad Latvijas tirgū varam piedāvāt klientiem "Agrochemos" izstrādātos šķidrā slāpekļa mēslojumu ar sēru "Lyderis NS27-6" un "Lyderis NS30-2.5". 2020. gadā izstrādāto šķidrā slāpekļa mēslojumu ar sēru ir atzinuši zemnieki, un to popularitāte nepārtraukti pieaug. Lietuvā, rapsim paredzētais "Lyderis NS27-6",  konkursā "Gada prece 2022" ir apbalvots ar zelta medaļu, stāsta SIA Agrochema Latvia valdes loceklis D. Zaveckas.

“Agrochema“ uzņēmumu grupu veido trīs uzņēmumi: UAB “Agrochema“, SIA “Agrochema Latvia“, OU “Agrochema Eesti“. Uzņēmums pārdod graudus 28 vietās Lietuvā un Latvijā, tam ir 9 savi elevatori Lietuvā un 11 veikali Lietuvā un Latvijā. Veikalos var iegādāties lauksaimniecības un dārza preces.