Pirms gada dibinātā kooperatīvā sabiedrība "Kurland Honey" gatavojas pārsūdzēt tiesā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu neatmaksāt samaksāto priekšnodokli 11 000 eiro apmērā par medus eksportu, aģentūru LETA informēja "Kurland Honey" pārstāvji.

Kooperatīvā pauda viedokli, ka, atsakot atmaksāt jaundibinātam biškopības kooperatīvam "Kurland Honey" kopumā 11 00 eiro samaksātu priekšnodokli par eksportētajiem 22 419 kilogramiem medus, VID nolēmis iznīcībai kooperāciju biškopībā un darbojas pret ES Kopējās lauksaimniecības politikas mērķiem, kā arī Latvijas lauksaimniecības politikas prioritātēm, kas tostarp nosaka stiprināt zemnieku lomu kopējā pārtikas ķēdē, veicinot kooperāciju.

"Kurland Honey" pārstāvji norādīja, ka pērnā gada jūlija vidū trīs kooperatīvā esošās biškopības saimniecības sagatavoja kopīgu kravu eksportam uz Lietuvu, par sadarbības partneri izvēloties uzņēmumu "Lithuanian Bee". Kopsummā darījumā, kas tika veikts 22.jūlijā, tika nosūtīti 21 590 kilogrami medus. Darījuma summa bija 53 975 eiro apmērā. Savukārt, ņemot vērā, ka kooperatīvam līdzekļu priekšnodokļa samaksai nebija, katra saimniecība to nomaksāja pati, atbilstoši pārdotajam medus daudzumam, minēja kooperatīvā.

Papildus, 28.jūlijā, "Lithuanian Bee" saņēma nākamo medus kravu, kas bija savākta no vēl divām saimniecībām, kopumā 7367 kilogramu apmērā un 18 049 eiro vērtībā, pauda "Kurland Honey". Arī šie uzņēmumi paši samaksāja priekšnodokli par eksportēto medus daudzumu.

Kooperatīvā pauda, ka, pēc darījuma un attiecīgo preču eksporta dokumentu nokārtošanas un informācijas ievadīšanas VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā tika sagaidīta samaksātā priekšnodokļa atmaksa, taču VID par notikušu atzina tikai medus eksportu no divām saimniecībām un kooperatīvam atskaitīja samaksāto priekšnodokli 3378,49 eiro apmērā.

"Pārējo saimniecību medus eksports tika uzskatīts par nenotikušu, tādējādi biškopjiem piekarinot "PVN karuseļu" shēmotāju birkas," piebilda kooperatīvā.

"Kurland Honey" pārstāvji norādīja, ka par pamatojumu priekšnodokļa neatmaksāšanai minēta likumiem neatbilstoši sakārtota eksporta dokumentācija.

Tāpat pusgada laikā, kooperatīvam vairākkārt skaidrojot darījumu būtību un lauksaimniecības kooperatīvu darbības specifiku, VID inspektoriem neizdevās pierādīt, ka medus eksports ir reāli noticis. Līdztekus VID inspektoru lēmuma pārsūdzēšana VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei noslēdzās neveiksmīgi, atzina "Kurland Honey" pārstāvji.

Kooperatīva "Kurland Honey" valdes priekšsēdētājs un zemnieku saimniecības "Lielvaicēni" saimnieks Arturs Grudovskis skaidroja, ka, "dibinot kooperatīvu, vēlējāmies sakārtot tirgu, lai mums nevajadzētu, kā līdz šim, katram meklēt iespēju, kā pārdot medus burciņas par mūsu smagā darba cienīgu samaksu".

Viņš norādīja, ka biškopība Latvijā ir ļoti svarīga nozare gan no ekoloģiskā, gan sociālekonomiskā viedokļa, kur Latvijā ir svarīgi uzturēt tīru dabu un tās daudzveidību. Kā uzsvēra Grudovskis, kooperatīvam ir būtiski, lai biškopji ar savu darbu varētu nopelnīt cilvēka cienīgu iztiku. "Diemžēl šie mērķi, kā ierasts, atduras pret atsevišķu varas iestāžu, īpaši VID, darbinieku neieinteresētību un pat paviršību," piebilda Grudovskis.

Kooperatīva valdes priekšsēdētājs uzsvēra - tā kā samaksātā priekšnodokļa atmaksa kooperatīvam ir pastāvēšanas jautājums, "Kurland honey" gatavojas VID lēmumu pārsūdzēt tiesā, īpaši ņemot vērā VID inspektoru nevēlēšanos pārbaudīt eksporta darījuma faktiskos apstākļus.

Kooperatīvs "Kurland Honey" reģistrēts 2020.gada janvārī ar mērķi apvienot biškopjus veiksmīgai medus realizācijai vietējā tirgū un eksportā. Kooperatīvā patlaban apvienojušās septiņas profesionālas biškopības saimniecības, kurās ir no 250 līdz 500 bišu saimēm.