Eiropas Savienības (ES) iniciatīva, kas paredzēta eksporta veicināšanai uz Ukrainu, šodien guva papildu impulsu, kad tai pievienojās Latvija. 

Parakstot līgumu, attīstības finanšu institūcija Altum pievienojās InvestEU Ukrainas eksporta kredītu garantiju mehānismam – Eiropas Komisijas un Eiropas Investīciju fonda (EIF) kopīgai iniciatīvai.

Saskaņā ar šo mehānismu ES valstu eksporta kredītaģentūras piedāvā garantijas maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) un uzņēmumiem ar vidēju kapitālu, kas eksportē uz Ukrainu. Savukārt valstu garantijas nodrošina EIF, kas ir daļa no Eiropas Investīciju bankas (EIB) grupas. Latvija piedalās šajā iniciatīvā kopā ar deviņām citām ES valstīm: Dāniju, Somiju, Franciju, Vāciju, Itāliju, Rumāniju, Slovākiju, Slovēniju un Spāniju. Mērķis ir veicināt tādu ES preču kā iekārtas, būvmateriāli un progresīvās tehnoloģijas, kā arī pakalpojumu eksportu uz Ukrainu, kas ir ļoti svarīgi valsts ekonomikai un atjaunošanai Krievijas kara apstākļos.

“Tas ir reāls stimuls Ukrainas atjaunošanai, abpusēji izdevīgs risinājums Ukrainas ekonomikas atveseļošanai un funkcionēšanai. Tas dod iespēju ES uzņēmumiem turpināt tirdzniecību un investīcijas Ukrainā, kad tas ir vissvarīgāk,” sacīja EIB grupas prezidente Nadija Kalvinjo.

Ukrainas Eksporta kredītu garantiju mehānisms sniedz EIF garantijas iesaistītajām valstu eksporta kredītaģentūrām kopumā 300 miljonu eiro apmērā. Latvija saņem 7,2 miljonus eiro no kopējās summas. Papildus desmit iesaistītajām ES valstīm ir plānots, ka šim instrumentam pievienosies vēl trīs dalībvalstis, par kurām vēl nav paziņots. Paredzams, ka no tā labumu gūs vairāk nekā 550 ES eksportētāju, tostarp 70 no Latvijas.

“Pievienojoties ES Ukrainas eksporta kredītu garantiju mehānismam, Altum stiprina savu lomu Latvijas MVU atbalstīšanā ar eksporta garantijām, kas paver durvis uz Ukrainas rekonstrukcijas tirgu,” saka Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš. “Šī ir stratēģiska iespēja mūsu uzņēmumiem sniegt ieguldījumu kaimiņekonomikas atjaunošanā, vienlaikus paplašinot savu uzņēmējdarbības perspektīvu.

”Ukrainas eksporta kredītu garantiju mehānisms sekmē Ukrainas centienus integrēties Eiropas vienotajā tirgū un kļūt par ES dalībvalsti. “Ar ES budžeta atbalstu šis mehānisms atbalsta ES uzņēmumus, lai turpinātu un veicinātu tirdzniecību ar Ukrainu,” teica Eiropas ekonomikas un produktivitātes, īstenošanas un vienkāršošanas komisārs Valdis Dombrovskis. “Tas ir nozīmīgs solis uz priekšu ES un Ukrainas ekonomikas tālākā integrācijā, kas ir būtisks Ukrainas pievienošanās procesa elements.

”Mehānisms, kas tika uzsākts 2024. gada vidū, izraisīja tūlītēju ES uzņēmumu interesi, nodrošinot pieprasījumu pēc EIF atbalsta pilnā 300 miljonu eiro apmērā. EIF atbalsts palīdz uzņēmumiem saglabāt esošo eksportu uz Ukrainu un veicina jaunas ES tirdzniecības saites ar šo valsti.

“Ukrainas atveseļošanās ir atkarīga ne tikai no starptautiskās palīdzības, bet arī no reālu ekonomisko partnerattiecību atjaunošanas un paplašināšanas – partnerattiecību, kas balstītas uz tirdzniecību, rūpniecisko sadarbību un kopīgām ilgtermiņa interesēm,” sacīja  Ukrainas pirmā vicepremjere un ekonomikas ministre Jūlija Sviridenko. “Tāpēc mēs atzinīgi vērtējam ES dalībvalstu stingro apņemšanos atbalstīt savus eksportētājus, kas sadarbojas ar Ukrainu. Ukrainas eksporta kredītu garantiju mehānisms ir stratēģisks instruments, kas palīdz abu pušu uzņēmumiem mazināt riskus, atraisīt iespējas un vairot uzticību Ukrainai kā atvērtam, elastīgam un uz nākotni orientētam tirgum.”