Ekonomikas ministrija sagatavojusi un šobrīd saskaņošanas procesā atrodas grozījumi Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā, lai novērstu pārtikas preču mazumtirdzniecībā īstenoto atšķirīgo attieksmi cenu veidošanā starp Latvijā un citās valstīs saražotajām pārtikas precēm, kā arī lai veicinātu godīgu tirdzniecības praksi un vienlīdzīgu konkurenci pārtikas preču mazumtirdzniecības tirgū. 

Šis ir viens no ekonomikas ministra Viktora Valaiņa šonedēļ valdību veidojošo partiju Sadarbības sanāksmē prezentētajiem priekšlikumiem, lai līdzsvarotu attiecības starp ražotājiem un tirgotājiem, kā arī novērstu tirgotāju atšķirīgu attieksmi pret dažādiem piegādātājiem salīdzināmās situācijās.

Sagatavotie likuma grozījumi novērsīs lauksaimniecības un pārtikas preču tirgotāju līdz šim piemērotos atšķirīgos sadarbības un tirdzniecības nosacījumus, tostarp uzcenojumus, viena piegādātāja vai piegādātāju grupas precēm, salīdzinot ar līdzvērtīgām citu piegādātāju precēm.

Līdz ar grozījumiem likumā plānots arī papildināt negodīgas tirdzniecības prakses uzskaitījumu ar Zemkopības ministrijas iesniegtajiem priekšlikumiem, piemēram, aizliegumu vienpusēji piemērot sankcijas un maksimālā sankciju apmēra noteikšanu, ekonomiskā pamatojuma noteikšanu apjoma atlaides piemērošanai, aizliegumu mazumtirgotājam pieprasīt no lauksaimniecības un pārtikas preču piegādātāja loģistikas maksājumus, norēķinu termiņa pārskatīšanu par piegādātajiem svaigiem dārzeņiem un ogām, kas vienā kalendāra nedēļā tiek piegādāti vismaz trīs reizes, u.c. priekšlikumi.

Ņemot vērā iesaistīto pušu paustos viedokļus un iebildumus par likumprojektā ietvertajiem priekšlikumiem, š.g. 7.novembrī Ekonomikas ministrijā notika starpinstitūciju saskaņošanas sanāksme ar iesaistītajām pusēm - Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas Tirgotāju asociācijas, Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes, Zemnieku Saeimas, Latvijas Maiznieku biedrības, Rimi Latvija, Maxima Latvija, Konkurences padomes, Zemkopības ministrijas u.c. pārstāvjiem.

Sanāksmes laikā daudzos jautājumos iesaistītās puses pauda atšķirīgus viedokļus par virzīto priekšlikumu nepieciešamību un aktualitāti, vienlaikus rodot kopēju izpratni par jautājumiem, kuros panākams risinājums, piemēram, par taisnīgu risku sadalījumu jautājumā par tirgotāja prognozētajiem un faktiski pasūtītajiem preču apjomiem. Plašas diskusijas izvērtās arī par EM virzīto priekšlikumu ierobežot tirgotājus īstenot nevienlīdzīgu un diskriminējošu rīcību pret piegādātājiem. Ar likumprojektā ietverto normu tiešā veidā tiktu novērsta atšķirīgā pieeja no lauksaimniecības un pārtikas preču pircēju puses piemērot atšķirīgus sadarbības un tirdzniecības nosacījumus, tostarp uzcenojumus, viena piegādātāja vai piegādātāju grupas precēm, salīdzinot ar līdzvērtīgām citu piegādātāju precēm. Atbilstoši sanāksmē pārrunātajam, EM sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Konkurences padomi pārskatīs un precizēs sagatavotā likumprojekta normas pirms to tālākas virzības.

Kā zināms, Konkurences padomes (KP) īstenotajā olu, zivju, piena, gaļas, graudu un maizes tirgus uzraudzībā tika secināts, ka periodiski trešā daļa no tirgus uzraudzībā apskatītajiem mazumtirgotājiem piemēro atšķirīgu attieksmi uzcenojumu veidošanā nacionālas izcelsmes precēm, salīdzinot ar ārvalstu izcelsmes salīdzināmām precēm. Kaut gan paši mazumtirgotāji iepriekš norādījuši, ka uzcenojumus precēm neveido atkarībā no to izcelsmes valsts, KP secinājusi, ka 50% no uzraudzībā apskatītajām lauksaimniecības un pārtikas precēm uzcenojums bijis augstāks tieši nacionālas izcelsmes precēm.

Ņemot vērā KP īstenotās padziļinātās tirgus uzraudzības ietvaros izdarītos secinājumus, ekonomikas ministrs Viktors Valainis jau š.g. 9.aprīļa Ministru kabineta sēdē aktualizēja jautājumu par nepieciešamību rast risinājumu mazumtirgotāju īstenotās atšķirīgās attieksmes pret Latvijas ražotājiem novēršanai. Attiecīgi tika dots uzdevums KP sagatavot un iesniegt ekonomikas ministram priekšlikumus par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos, lai novērstu pārtikas preču mazumtirdzniecībā īstenoto atšķirīgo attieksmi cenu veidošanā starp Latvijā un citās valstīs saražotajām pārtikas precēm un veicinātu godīgu tirdzniecības praksi un vienlīdzīgu konkurenci pārtikas preču mazumtirdzniecības tirgū, savukārt ekonomikas ministram attiecīgo normatīvo aktu projektu noteiktā kārtībā iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā.

Vienlaikus atgādinām, ka ekonomikas ministrs V.Valainis šonedēļ valdību veidojošo partiju Sadarbības sanāksmē prezentēja vairākus priekšlikumus pārtikas preču cenu samazināšanai, tostarp, uzcenojuma griestu noteikšanu ikdienas pārtikas preču patēriņa grozam, zemākās cenas noteikšanu katrā ikdienas patēriņa preču groza kategorijā, preču cenu digitālā salīdzināšanas rīka ieviešanu, aizliegumu iznīcināt nepārdotās pārtikas preces, mudinot tās ziedot vai pārdot par samazinātu cenu, kā arī aizliegumu piemērot pārmērīgas un ilgstošas atlaides pārtikas precēm noteikšana, lai stabilizētu patēriņa cenas. Vienlaikus ministra plāns ietvēra arī priekšlikumu attiecību līdzsvarošanai un atšķirīgas attieksmes novēršanai starp tirgotājiem un piegādātājiem, ka arī vietējo pārtikas preču īpatsvara pieauguma palielināšanu tirdzniecības vietās.