"Cat S42" viedtālruņa lielākā vērtība ir triecienizturīgais korpuss un ietilpīga baterija, bet uz visu pārējo ir krietni ietaupīts.

Gludo, spīdīgo viedtelefonu pasaulē ir pavisam maz citādāko produktu. Un vēl mazāk ir tādu atšķirīgo, kam izdevies noturēties tirgū vairākus gadus. Viens no veiksminiekiem ir zīmols "Cat", kas atradis savu nišu un nostiprinājies tajā ar triecienizturīgām ierīcēm.

Nesenākais – "S52" - gan iznāca diezgan pasen, pērnā gada nogalē. Un, kad ieilgušais klusums no "Cat" zīmola turētāja "Bullit Group" kļuva aizdomīgi ilgs, Lielbritānijas uzņēmums paziņoja par diviem jaunumiem – "S42" un flagmani "S62 Pro". Pirmais līdz Db.lv nonāca vienkāršākais modelis ar traktora riepas protektora rakstu.

Dizains

(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)

Kopš pirmo eksemplāru nonākšanas veikalu plauktos "Cat" telefonu "firmas zīme" bijusi masīvais, industriālais dizains. Lai kā ražotāji cenšas gadu gaitā nocirpt pa kādam biezuma milimetram un aktīvi par to komunicē mārketinga materiālos, izturīgie tālruņi uz pārējo fona joprojām ir biezi. "S42" gadījumā tie ir 1,27 centimetri. Tas gan nav jāvērtē kā mīnuss. Ja krekla kabatā biezu tālruni patiešām nav ērti nēsāt, tad, piemēram, cimdotā rokā ērtāk noturēt tieši šādu "pusķieģeli" ar neslīdošu gumijotu apdari un uz āru izvirzītu rakstu, kas vēl vairāk samazina izslīdēšanas risku. Interesanti, ka par spīti prāvajiem gabarītiem, tālrunis nebūt nav smags. Tuvu 220 gramiem šodien sver arī daudzi gludie, stiklotie tālruņi.

Pieturoties pie tradīcijām, "Cat S42" ir četras krietni izvirzītas fiziskas pogas – ieslēgšanai, skaļuma regulēšanai un īpaša oranžā, kurai var piešķirt kādu funkciju pēc paša izvēles. Pieslēgvietas ir paslēptas zem gumijas aizbāžņiem, kam jānovērš mitruma nonākšana uzlādes, 3,5 mm austiņu ligzdā vai pie SIM kartes.

Lieki piebilst, ka korpuss atbilst IP68 mitruma noturības standartam un arī izturējis militārā standarta 810G prasību pārbaudi. Izmēģinājumu laikā ierīce pamanījās izpeldēties Gaujā un piedzīvoja apzinātus kritienus no kabatas augstuma uz dažādām līdzenām virsmām, un visus pārcieta bez skrambām vai ekrāna aizsvīšanas.

Tomēr nevajadzētu sevi mānīt ar iedomām, ka šos telefonus nevar sasist. Ir gana daudz gadījumu, kad kritiens uz šķembām beidzas ar izsistu ekrānu vai vismaz plaisām tajā. Turklāt ekrāna aizsardzībai izmantots "Gorilla Glass" 5.paaudzes pārklājums, kas ir nu jau 4 gadus sens modelis.

Veiktspēja

(Raksta autora vērtējums: 4 punkti no 10)

Pozicionējums tirgū un cena ir gana daiļrunīgi parametri, lai apzinātos, ka jauda nav "S42" svarīgākais elements. Ražotājs galvenokārt domājis par to, lai lietotāja rīcībā būtu uzticams tālrunis ar gana lielu ekrānu un izturīgu korpusu, kas veiks svarīgākās funkcijas. Tādēļ par procesoru izvēlēts viduvējs "Mediatek Helio A20" ar četriem 1,8 GHz kodoliem, kam talkā norīkoti vien 3 GB operatīvās atmiņas. Arī datu krātuve ir pieticīga – 32 GB, ko var papildināt ar "microSD" karti. Pat šodienas viedtelefonu vidējā klasē tas izskatās pablāvi, un "dzinēja" jaudas ierobežojumus diemžēl var izjust ikdienas lietošanā. Tālrunis kopumā ir lēnīgs un kļūst vēl lēnāks, sastopoties ar lielu informācijas daudzumu. Pat tik ikdienišķās situācijās kā ziņu portālu satura ielādēšana vai "Google Maps" kartes ritināšana. Ja nu kādam interesē šādas ierīces veiktspējas testu rezultāti, tad "S42" jāmeklē šā gada viedtelefonu saraksta lejasdaļā, tuvu pašām beigām.

Taču ja procesora jauda vēl būtu pieciešama, pieņemot, ka "S42" vidusmēra lietotājam vajag šo to sameklēt internetā, piezvanīt un aizsūtīt ziņojumus, tad pilnīga atteikšanās no biometriskajiiem drošības risinājumiem nudien nav saprotama. Pat būvlaukumā strādājošie novērtētu iespēju atbloķēt ierīci ar sejas atpazīšanas sistēmu, nevis ikreiz, lai ielūkotos ekrānā, vilktu nost biezos darba cimdus un vadītu PIN kodu. Vienīgais mierinājums, ka ekrāns cimdu pieskārienus saprot tīri labi. Atliek tikai trāpīt pa vajadzīgajām ikonām.

Ekrāns un skaņa

(Raksta autora vērtējums: 7 punkti no 10)

Ar ekrānu ir visnotaļ interesanti. Teorētiski korpuss ir pietiekami liels, lai tajā iemānītu vismaz 6,3 collu displeju, taču drošības apsvērumu dēļ lietderīgi izmantotas vien 5,5 collas jeb 62,7% no visa pieejamā laukuma. Viss pārējais ir tumša, nelietojama apmale. It kā jau ekrāns ir pietiekami liels, lai tekstus lasītu, nesasprindzinot redzi. Tomēr uz šādu telpas izniekošana ir sāpīgi skatīties, zinot, ka modernos telefonos ekrāns aizņem pat 90% vietas.

Kvalitāte ir pieņemama – 720x1440 pikseļu izšķirtspēja, kas veido klasei atbilstošu 293 pikseļu uz collu blīvumu. IPS LCD tehnoloģijas ekrāns ir patumšs un mazāk krāsains par OLED displejiem, lai arī izmanto tos pašus 16 miljonus toņu. Tas arī lēnīgi pielāgojas apkārtnes gaismai, tādēļ saulainās vasaras dienās nācās mākslīgi veidot ēnu, lai ekrānā vispār kaut ko saskatītu.

Skaņa ir diezgan spēcīga. Pat pietiekama, lai klausītos mūziku dārzā. Vienīgi maksimālā skaļumā ne visai tīra, jo vienīgais skaļrunis acīmredzot nav gana spēcīgs šāda uzdevuma veikšanai. Labā ziņa vadu austiņu cienītājiem ir 3,5mm pieslēgvieta un iebūvētais FM uztvērējs. Strādājot var klausīties radio un dziedāt līdzi. Mērķauditorijai šī varētu būt svarīga iezīme.

Fotokamera

(Raksta autora vērtējums: 6 punkti no 10)

Trieciendrošajos telefonos vēsturiski fotokamera drīzāk bijusi dekorācija, nodeva laikmetam, nevis reāls instruments fotografēšanai. "S42" situācija ir mazliet labāka. Lai arī aizmugurē ir tikai viena 13 megapikseļu kamera, tā gaišā dienas laikā uzņem tīri dabiskas ainavas un arī ar detalizāciju īpaši negrēko. Ja nepieciešams dokumentēt darbu gaitu, pārfotografēt kādu skici vai dokumentus, vai noknipsēt darba kolektīvu, "S42" tiks galā ar šo uzdevumu. Pievakarē un telpās gan šai kamerai neko daudz nevajadzētu prasīt, pat neraugoties uz īpaša nakts režīma esamību.

Arī pašportretiem šī nebūs labākā izvēle. 5 megapikseļu priekšējā kamera ir stipri viduvēja un pat dienas vidū jāpapūlas, lai uzņemtu apmierinošu attēlu. Ļoti bieži fotogrāfijas izskatās izplūdušas, ar neskaidriem sejas pantiem. Jo īpaši tad, ja kadrā ir vairākas galvas.

Akumulators

(Raksta autora vērtējums: 8 punkti no 10)

Otrā patiesi patīkamā lieta aiz izturīgā korpusa ir ietilpīgais akumulators. 4200 mAh ir flagmaņa cienīgs rādītājs un, ņemot vērā "S42" pieticīgās prasības, attaisno cerības. Izmēģinājumu nedēļās tas bija jālādē vidēji ik pēc divām dienām. Tātad, otrās dienas vakarā nevis pēc divām pilnām diennaktīm. Taisnības labad gan jāsaka, ka lēnīgais tālrunis nemudināja niekoties ar spēlēm un darba lietām, ar kādām parasti tiek noslogoti citi tālruņi.

Video atskaņošanas režīmā ierīce ar vienu uzlādi darbojas aptuveni 11-12 stundas. Tātad, ja naktssargs grib īsināt laiku ar filmām, tad tālrunim enerģija līdz rītam pietiks.

Nepatīkams pārsteigums ir morāli novecojusī "micro USB" pieslēgvieta lādēšanai un datu pārraidei. Caur to uzlāde ir salīdzinoši lēna – tālrunim pie kabeļa jāpavada vairāk nekā divas stundas. Turklāt "S42" neatbalsta bezvadu uzlādes risinājumus.

Gala vērtējums

(Raksta autora vērtējums: 7 punkti no 10)

"Cat S42" turpina zīmola tradīciju – piedāvāt izturīgus tālruņus, visu pārējo atstājot otrajā plānā. Šis modelis vēl var padižoties ar izturīgu akumulatoru un apmierinošu ekrānu, taču visās citās jomās ir pamatīgi "apgraizīts". Procesors ir visai lēnīgs, fotokamera pieņemami darbojas tikai labā gaismā un ierīcē nav ne biometrijas risinājumu, ne ātrās uzlādes iespējas, kādu piedāvā daudzi šīs cenu kategorijas pārstāvji. Nesen apskatītā, par 50 eiro lētākā "Nokia 5.3" piedāvā gan pirkstu nospiedumu lasītāju, gan sejas atpazīšanas sistēmu.

Cena ap 250 eiro

Vērtējums

"Cat S42"

Plusi

Izturīgs, gumijots korpuss

Ietilpīgs 4200 mAh akumulators

3,5 mm austiņu pieslēgvieta


Mīnusi

Nav biometrijas risinājumu

Gaužām lēns procesors

Diezgan blāvs ekrāns




Tehniskie dati:

Izmērs: 161.3 x 77.2 x 12.7mm

Svars: 220 g

Ekrāns 5.5 collu IPS LCD, 720 x 1440 izšķirtspēja, 18:9 malu attiecība, pikseļu blīvums ap 293 ppi

Procesors: Mediatek MT6761D Helio A20 (12 nm, četri 1.8 GHz Cortex-A53 kodoli)

Atmiņa: 32GB iebūvētā, papildināma ar 128 GB microSD karti un 3 GB operatīvā

Operētājsistēma: Android 10 OS

Akumulators: 4200 mAh

Aizmugurējā fotokamera: 13 MP, AF

Priekšējā fotokamera: 5 MP