Igaunijas valdības koalīcijas partneres - Centra partija un Reformu partija - ceturtdien vienojušās uz trim mēnešiem noteikt griestus elektrības un gāzes cenām mājsaimniecībām, kā arī atcelt elektrības sadales tīkla maksu uzņēmumiem, tādējādi cenšoties mazināt enerģijas cenu kāpuma negatīvo ietekmi.

Šie atvieglojumi būs spēkā no janvāra līdz martam.

Koalīcijas partneres turpinās darbu pie pasākumu plāna, lai mazinātu gāzes cenas kāpumu uzņēmumiem.

Abas partijas vairāku dienu sarunās vienojušas par pasākumu paketi, kuru veido trīs daļas.

Pirmā no tām ir elektrības cenas griesti 12 centi par kilovatstundu mājsaimniecībām par patērēto elektroenerģiju līdz 650 kilovatstundām mēnesī.

Tas nozīmē, ka rēķina daļu, kur biržas cena vai fiksētā līguma cena pārsniedz 12 centus par kilovatstundu, apmaksās Igaunijas valsts. Mājsaimniecībām nav jāiesniedz papildu pieteikums atbalstam, jo rēķinā, ko klients saņems no elektrības pārdevēja, summa, kas pārsniedz noteiktos griestus, jau būs atskaitīta.

Otrā atbalsta pasākumu daļa paredz noteikt griestus gāzes cenām mājsaimniecībām 65 eiro par megavatstundu. Valsts pilnībā apmaksās rēķina daļu, kas pārsniedz noteiktos cenas griestus, par patēriņu, kas nepārsniedz 2,75 megavatstundas mēnesī.

Trešais pasākums ir 100% elektrības sadales tīkla maksas segšana uzņēmumiem no janvāra līdz martam. Līdz šim sadales tīkla maksas atlaide bija 50%.

Abas koalīcijas partijas uzsvēra nepieciešamību laikā, kad pieaug enerģijas cenas, sniegt ātru, iedarbīgu un automātisku atbalstu.

Atbalsta pasākumos paredzētās atlaides būs iekļautas jau rēķinos par janvārī saņemtajiem pakalpojumiem.

Šie atbalsta pasākumi valstij izmaksās 79 miljonus eiro, kas tiks ņemti no valdības rezervēm, žurnālistiem sacīja premjerministre un Reformu partijas līdere Kaja Kallasa.

Viņa arī teica, ka pasākumu izstrādāšanu gāzes cenu kāpuma kompensēšanai uzņēmumiem apgrūtina noteikumi par konkurenci un valsts palīdzību.